Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranı

İlerleyen teknoloji ve tedavi imkanları ile birlikte tüp bebek tedavisinde de başarı yüzdesinin artması söz konusu olmuştur.  Bu sayede günümüzde pek çok kişi tüp bebek tedavisi ile anne/baba olma hayallerine kavuşma imkanı bulmaktadır.

Tüp bebek tedavisinin başarısında arttırıcı rol oynayan en önemli faktörlerden bir tanesi de anne/baba adaylarının bazı özelliklere sahip olmasıdır.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Arttıran Faktörler

Yaş

Tüp bebek tedavisinde göz ardı edilemeyecek önemli bir faktör; anne adayının yaşıdır.

  • 30 yaş altındaki adaylarda başarı oranı %60 
  • 35 yaş civarında  başarı oranı %40  
  • 40'lı yaşlarda başarı oranı %15'tir.

Anne adayının 35 yaşın altında olması, yumurta rezervinin iyi olması ve tüplerin durumunun tıkalı olmaması gebelik şansını önemli ölçüde arttırmaktadır.

Sperm Kalitesi 

Baba adayından alınan sperm sayısı, sperm hareketliliği ve bunlara bağlı olarak sperm kalitesi tüp bebek tedavisinin başarısında rol oynayan baş etmenlerdendir. Sperm kalitesi ne kadar iyi ve sperm miktarı ne kadar fazla olursa tedavinin başarı şansı da o kadar artar. Sperm kalitesini baba adayının geçmişte ve şuan ilaç kullanmamış ve kullanmıyor oluşu da etkilemektedir.

Sigara ve Alkol

Tüp bebek tedavisine başlayacak olan anne/baba adaylarının sigara ve alkol gibi zararlı maddelerin tüketimine en az 3 ay önceden ara vermiş olmaları gerekmektedir. 

Beslenme

Anne baba adaylarının tüp bebek tedavisinden önce ve tedavi esnasında sağlıklı ve dengeli beslenmeleri, düzenli bir yaşantı sürmeleri gerekmektedir. 

Stres

Stres, tüp bebek tedavisini olumsuz yönde etkileyen bir faktördür. Tüp bebek tedavisinin başarısını arttırmak açısından anne/baba adaylarının stresten uzak durabilmeleri, stresle başa çıkabilmeleri ve kaliteli uyku uyuyabilmeleri önemlidir.

İdeal Kiloda Olma

Anne/baba adaylarının tüp bebek tedavisine başlarken ideal kilolarında olmaları tedavinin başarı şansını arttırmaktadır. Obezite yumurtlama düzenini olumsuz yönde etkilemekte ve yumurta sayısını ve kalitesini düşürmektedir.

Bu durum tüp bebek tedavisini olumsuz yönde etkileyeceği için kadının ideal kilosunda olması tüp bebek tedavisi için avantaj olmaktadır. Aynı durum erkekler için de geçerlidir. Obezite, erkeklerde sperm sayısını ve kalitesini %20 oranda düşürmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinden Sonra

Tüp bebek tedavisi sonrasında hemen ayağa kalkılmamalı, fazla hareket edilmemeli, ağır kaldırılmamalı ve seyahat edilmemelidir. Bu tip durumlar gebeliğin tutunma sürecini olumsuz yönde etkilemektedir.

Bu dönemde doktor tarafından verilen ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Bol bol dinlenilmeli, stresten uzak durulmalıdır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Tüp Bebek Tedavisine Hazırlık Süreci
Kilo Vermek Doğurganlığı Artırıyor!
Lazerle Vajina Daraltma