Tüp Bebek Nedir?

Kadın üreme hücreleri olan yumurtaların belli bir süre iğne ve ilaç kullanarak istenilen boyut ve sayıya geldikten sonra vajinal ultrasonografi eşliğinde genel veya lokal anestezi altında vücut dışına alınıp laboratuvar ortamında ve erkek üreme hücreleri olan spermlerle biraraya getirilerek döllenmenin elde edilmesini sağlayan tedavi sürecinidir.

Döllenen yumurtalar bölünmeye başlayıp, embriyo haline gelir. 1. Günde 2 , 2. günde 4, 3. Günde 8 hücreli hale gelir. 4. Gün kompakt, 5. Gün ise blastokist haline gelir. Embriyo sayısı ve kalitesine göre 2 ile 5. Gün arası anne adayının rahmine yerleştirilir. Bu aşamadan sonra elde edilen gebeliğin doğal yollarla oluşan gebeliklerden farkı kalmaz. Doğal gebelikten farkı dölleme işleminin laboratuvar koşullarında gerçekleştirilmesi ve döllenen yumurtaların anne rahmine tekrar geri yerleştirilmesidir.

Günümüzde dölleme işlemleri embriyologlar tarafından uygulanmakta olup, genellikle mikroskop altında spermin direkt yumurtaya yerleştirilme yöntemi olan mikroenjeksiyon ile yapılır. Bu işlemde döllenme başarısı klasik tüp bebek tedavisine göre daha başarılıdır.

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır ?

Feminart Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek kliniğimize başvuran hastaların %70 kadarı çocuk istemi veya direkt tüp bebek tedavisi için gelirler. Tüp bebek tedavisinin çıkış sebebi doğal yollardan diğer üreme teknikleriyle çocuk sahibi olamayanları çocuk sahibi yapmaktır. Tüp bebek kadına bağlı sebeplerden, erkeğe bağlı sebeplerden, çoklu sebeplerden veya sebebi bulunamayan gruplara ayrılır.

Kadına bağlı sebepler başlıca; Tüplerin tıkalı olması, ileri yaş, yumurta rezervinde azalma, polikistik over, geçirilmiş rahim, yumurtalık veya karın içi ameliyatlardır.

Erkeğe bağlı sebepler başlıca; Sperm sayısında, hareketliliğinde düşüklük, bozuk morfoloji veya azospermi dediğimiz sperm yokluğudur.

Tüm tetkikler normal olup, üç kez İUİ(aşılama) sonrası gebe kalamayan hastalarda tüp bebek tedavisine geçilir.

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Günümüz teknolojisinde yeni gelişen ilaçlar sayesinde, adetin ikinci günü başlanan ve yaklaşık 10-12 gün süren enjeksiyonlardan sonra anestezi altında OPU dediğimiz yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir. Aynı gün eşten alınan spermler ile mikroenjeksiyon işlemi gerçekleştirilir. İşlem sonrasında döllenen yumurtalar embriyo haline gelir. Embriyo sayı ve kalitesine göre transfer(anne rahmine yerleştirme) iki ile beşinci günler arasında yapılır. Gebelik test tarihi ise transfer tarihinden 12 gün sonradır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Vajinismus Tedavisi
vajina beyazlatma