İdrar Kaçırma Probleminde Cerrahi Tedavi

İdrar kaçırma ya da idrar tutamama problemleri özellikle sosyal hayatı olumsuz yönde etkileyen önemli sorunlar içerisinde yer almaktadır. Aksırma, öksürme ya da ıkınma gibi durumlarda karın içerisindeki basıncın artmasına bağlı olarak mesaneden idrar kaçağı şeklinde oluşan idrar kaçırma problemleri, genellikle kadınlarda karşılaşılan bir sorundur.

Pek çok kişide idrar tutamama şeklinde de kendini gösteren bu tablo sosyal ve hijyenik açıdan büyük sorunlara yol açmaktadır. Kişinin kendi kontrolünün dışında oluşan idrar kaçırma problemleri kadınlarda özelikle menopoz dönemi sonrasında ortaya çıkmaktadır. Büyük bir sağlık problemi olan bu sorunun karşısında hassas davranmak ve tedavi yöntemleri aracılığı ile tablonun iyileştirilmesi gerekmektedir.

İdrar kaçırma problemleri genellikle genital organların sarkması ile birlikte kendini göstermektedir. Bu nedenle düzeltici pelvik cerrahi yani “İdrar Kaçırma Probleminde Cerrahi Tedavi yöntemi” bu hastalıkta kullanılan bir tedavi türüdür. Özellikle kadınlarda idrar kaçırma problemlerinin genetik faktörlü olması nedeni ile bağ dokusu, zayıflık ve sarkmalara eşlik eden idrar kaçırma şikayetlerinde cerrahi tedavi yöntemleri tercih edilmektedir.

İdrar kaçırma problemlerinde uygulanacak tedavi yöntemlerinin belirlenebilmesi için ilk olarak idrar kaçırma tipinin belirlenmesi gerekmektedir. Böylece her bir tip idrar kaçırma problemine uygulanacak farklı tedavi yaklaşımları ile etkili sonuçlar alınmakta ve daha sonrasında ise, idrar kaçırma probleminde cerrahi tedavi yöntemi gerekiyorsa uygulanmaktadır.

Stres idrar kaçırma tipi kadınlarda en sık görülen idrar kaçırma problemidir. Özellikle öksürme ya da egzersiz anlarında meydana gelmektedir. Sıkışma tipi idrar kaçırma tablosunda; acil tuvalete gitme ihtiyacı hissedilmekte ve güçlü olması nedeni ile tuvalete yetişmeden idrar kaçırma olmaktadır. Sıkışma ve stres tipi idrar kaçırmanın bir arada ortaya çıktığı tablo karışık tip idrar kaçırma tablosudur.

Öksürme ya da hapşırma anlarında idrar kaçırma problemine eşlik eden ani sıkışma hissi görülmektedir. Taşma tipi idrar kaçırma probleminde de mesane kapasitesinin üzerinde idrar depolanması anında idrar yapma hissi oluşmadan küçük miktarlarda idrar kaçağı oluşmaktadır. Bazı durumlarda ise idrar kaçağı fark edilmemektedir. İdrar kaçırma probleminin yalnıza iç çamaşırının ıslak olması ile anlaşıldığı tip total idrar idrar kaçırma tipidir.

Cerrahi Tedavi Şart mıdır?

İdrar Kaçırma Probleminde Cerrahi Tedavi öncesinde yukarıda ifade edilen idrar kaçırma tiplerinin uzman hekim tarafından değerlendirilip belirlenmesi gerekmektedir. Böylece hastaya cerrahi tedavi mi yoksa diğer idrar kaçırma tedavi yöntemlerinin mi uygulanıp uygulanmayacağına karar verilmelidir.

İdrar kaçırma problemlerinde alternatif tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Kegel egzersizleri, ilaç tedavileri ve botoks enjeksiyonları, Jinekolojik Lazer, cerrahi tedaviye ek olarak uygulanmakta olan diğer seçeneklerdir. Bu tedavi yöntemlerinin başarılı sonuçlar vermediği durumlarda cerrahi tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır.

Alternatif Tedavi Yöntemleri Var mıdır?

Yukarıda da ifade edildiği gibi, idrar kaçırma şikayetlerinde uygulanan alternatif tedavi yöntemlerinden başarılı sonuçlar alınamadığında cerrahi müdahalelere gerek duyulmaktadır. Bu operasyonlar lokal anestezi eşliğinde dahi uygulanmakta olan oldukça basit ve hızlı işlemlerdir. Özellikle taburcu, iyileşme ve etkili sonuç alma konusunda başarı oranları yüksek olan bu tedavi yönteminde pek çok hasta aynı gün ya da ertesi gün evine gönderilmektedir.

Günümüzde idrar kaçırma probleminde cerrahi tedavi yöntemi sonucundaki ilk cerrahi girişim ile başarı şansını yakalamak mümkündür. Özellikle mesane sarkmalarında cerrahi girişim aracılığı ile vajinal yaklaşımla sorun yani sarkma tablosu giderilmekte ve idrar kaçırma sorunu sonlandırılmaktadır. Ancak belirtmek gerekir ki bu yöntem her hasta için ne yazık ki uygulanmamaktadır. Bu yöntem belirlenirken; hastanın genel durumu, üretranın hareketlilik durumu, idrar kaçırma şikayetlerine neden olan etkenler, idrar kaçırma tipi, ameliyat öncesi ürodinamik parametreler ve cerrahi teknik sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar belirlenmektedir. Bunun sonucunda hastanın bu tedavi yöntemine uygun olup olmadığı uzman tarafından cerrahi bir deneyimle belirlenmektedir.

İdrar kesesi sarkması ya da idrar kaçırma problemlerinde kullanılan bir takım cerrahi teknik bulunmaktadır. Bu teknikler içerisinde karından yapılan kesi ile mesane boynunun asılması ve vajina içerisinden girilerek iğne aracılığı ile sabitleme işlemi gibi pek çok teknik kullanılmaktadır. Bu tekniklerin her birinin başarı oranları oldukça yüksektir. Yani idrar kaçırma şikayetlerinde en kesin ve başarılı sonuç veren tedavi yöntemi olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle günümüzde idrar kaçırma şikayetleri olan hastalarda başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Bu ameliyatlardaki asıl ve en önemli amaç bilindiği gibi idrar yolunda kaçağa neden olan problemlerin giderilmesi ve idrar yolunun normale döndürülmesidir. Bu nedenle cerrahi operasyonlarda kasların güçlendirilmesi yapılmaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Lazerle-idrar-kacirma-tedavisi
Vajina-genislemesi-nedenleri-nelerdir
Kilo-vermek-dogurganligi-artiriyor