Tüp Bebek Tedavisine Hazırlık Süreci

Tüp bebek, doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlerin baş vurduğu etkili bir tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavisinde son yıllarda giderek artış gösteren başarı oranları, tüp bebek tedavisini her geçen gün daha göz önünde ve tercih edilir bir işlem haline getirmektedir.

Tüp bebek tedavisine karar verildikten sonra tedavinin başarı oranını arttırmak için dikkat edilmesi gereken bazı faktörler göz önünde bulundurulmalı ve anne/baba adayları mümkün olduğunca bu şartları sağlamak için hazırlıklara başlamalıdırlar. 

Tüp Bebek Tedavisinde Ön Görüşme

Tüp bebek tedavisi öncesinde doktor, hem anne hem de baba adayı ile özel görüşmeler gerçekleştirir. Bu görüşmeler ile ikisinin de gebelik için olumlu ve olumsuz örnek oluşturabilecek öyküleri alınır, muayene ve birtakım testler gerçekleştirilir. 

Ön görüşmeler detaylı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Böylece, gebeliğin önünde engel olan bir faktörün tespit edilmesi durumunda özellikle anne adayına tedaviye başlamadan önce müdahale edilerek ek bir tedavi daha uygulanabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Tüplerin Durumunun Değerlendirilmesi

Tüp bebek tedavisi öncesinde hastadan tüplerin durumunu incelemek için rahim filmi istenmektedir.

Tüpler tıkalıysa, tedaviye başlamadan önce tespit edilip ona göre müdahalede bulunulması gerekmektedir. Aksi takdirde boşuna bir tedavi sürecine girilmiş olunur ve çiftler hem maddi hem manevi zarara uğrarlar. 

Rahim filmi esnasında ilaç verilirken uygulanan basıncın etkisiyle tıkalı olan tüpler açılabilmekte ve tedaviye gerek kalmadan gebelik bazen kendiliğinden gerçekleşebilmektedir. 

Tüp Bebek Tedavisine Hazırlık İçin Gekerenler

  • Sigara ve alkol gibi zararlı maddeler sperm ve yumurta sayısını ve kalitesini düşürmektedir. Bu nedenle tedaviye karar verdikleri andan itibaren hastalar alkol ve sigarayı bırakmalıdırlar. İdeal zaman tedaviye başlamadan en az 3 ay önce bırakmaktadır. 
  • Folik asit içeren multivitamin kullanılmaya başlanmalıdır.
  • Stresten uzak durulmalıdır.
  • Sağlıklı ve dengeli beslenilmelidir. Protein ağırlıklı besinler tercih edilmelidir. 
  • Düzenli bir hayat sürülmeli ve kişi uykusunu iyi bir şekilde almalıdır.
  • Kilo doğurganlığı olumsuz yönde etkilemektedir. Tedaviye başlamadan önce anne/baba adaylarının ideal kilolarına inmeleri tavsiye edilmektedir.
  • Tedaviye başlanmadan önce çiftler kendilerini tedavi sürecine psikolojik olarak hazır hissetmelidirler.
  • Tedavi için yapılması gereken ön görüşmeler ve testler tamamlanmalıdır. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Histeroskopi Sonrası İyileşme Süreci
Jinekolojik Laparoskopi