Lazerle Vajina Daraltma

Kadın genital bölgesi gerek estetik gerek işlevsel açıdan oldukça önemli bir bölgedir. Kadının hem fizyolojik sağlığını hem de psikolojik durumunu etkileyen genital bölge; çeşitli nedenler ile deformasyona uğramaktadır.

Gerek bilimsel araştırmalar gerekse teknoloji alanında yaşanılan gelişmeler sonucunda vajina daraltma, vajina beyazlatma ya da labioplasti gibi uygulamalar gerçekleştirilebilmektedir.

Vajina Daraltma Nedir?

Vajina zaman içerisinde birtakım nedenler ile genişlemektedir. Bu genişleme hem fonksiyonel hem de psikolojik açıdan bazı problemlere neden olmaktadır. Bu problemlerin başında cinsel birliktelik sırasında zevk alma oranının düşmesi ve idrar kaçırma problemleri bulunmaktadır.

Kadın genital bölgesi hem işlevsel hem de estetik açıdan kadının psikolojik durumunu oldukça etkilemektedir.

Vajina genişlemesine yol açan faktörler şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Genetik faktörler; kas ve cilt yapısı bazı kadınlarda genetik olarak çok daha hızlı deformasyona açıktır. 

- İleri yaş; kadınlarda özellikle  genital sistemde cilt yapısı yaşlanmakta ve bozulmalar yaşamaktadır.

- Aşırı cinsel ilişki; vajinanın çok daha hızlı bir şekilde deforme olmasına neden olmaktadır. 

- Yüksek kilolu doğum

- Menopoz: hormonal değişimler nedeni ile vajina dokusunda gevşeme yaşanmaktadır. 

- Histerektomi uygulaması: bu uygulama sırasında vajina girişi genişletilmektedir. 

- Sigara kullanımı: cilt yapısında ciddi oranda geveşemeye neden olmaktadır. 

- Pelvik bölgesinde uygulanan cerrahi işlemler

- Sinir ve dokulardaki deformasyonlar

- Şişmanlık

Kimler Başvurur?

Doğum yolu ve cinsel ilişkinin gerçekleştiği yer olarak vajina, esnek ve genişlemeye müsait bir yapıya sahiptir. Bu yapısı, doğum esnasında ortalama 3 kiloluk bebeğin çıkmasını sağlayan doğum yolu olmasından da anlaşılabilmektedir.

Ancak vajinanın sahip olduğu bu esnek yapı, pek çok faktörden olumsuz şekilde etkilenmektedir. Bu faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yaş Faktörü; yaşın ilerlemesi vajenin esnekliğini ve nemini kaybetmesine, dolayısıyla vajen mukozasının incelmesi ve kolay zedelenebilir hale gelmesine sebep olmaktadır. Bu durum cinsel isteği de azaltan bir etken oluşturabilmektedir.
 • Menopoz; kadınlık hormonları olarak adlandırılan östrojen ve progesteron menopozal geçiş döneminde azalmaya başlar. Bu dönem 35 yaş gibi erken bir dönemde başlayabildiği gibi, 59 yaşına kadar da uzayabilmektedir. Bu durum vajinanın sahip olduğu esnekliği de olumsuz etkilemektedir.
 • Birden fazla doğum gerçekleştirilmesi; doğum sırasında vajina alabileceği en esnek ve geniş hali almaktadır bu durumun birden fazla sayıda gerçekleşmesi, fazla genişlemeye maruz kalmasıyla esnekliğini yitirmesine sebep olmaktadır.
 • Östrojen hormonunun düzensiz çalışması; düşük lifli beslenme, stres, sigara ve alkol kullanımı, aşırı kafein kullanımı gibi etkenler östrojen hormonunun fazla olmasına sebep olabilirken, düşük yağ içerikli diyetlerle beslenme ya da aşırı diyet ve egzersiz uygulanması, aşırı stres östrojen hormonunun düşük olmasına sebep olabilmektedir. Bunun dışında hormon tedavilerinde ve menopoz döneminde de östrojen hormonu düzensiz hale gelebilmektedir.
 • Geçirilmiş enfeksiyonlar ve özellikle sigara tüketiminin vajina esnekliği üzerinde etkisi önemli niteliktedir.
 • Kişinin elastik (kollajen) doku zayıflığı
 • Sistemik hastalıklar

Bu olumsuz faktörlerin etkisine bağlı olarak vajina doğal olarak sahip olduğu esneyebilen, genişleyebilen, gerektiğinde saran (kasılan) yapısını kaybedebilir ve belirgin şekilde genişleyebilir. Bu durum, genişleme kaybının boyutuna bağlı olarak, sarkma, idrar kaçırma gibi durumlara sebep olabilmektedir. Ayrıca vajinada meydana gelen genişleme sonucu, cinsel ilişkide ağrı, kayganlık hissinin kaybı, cinsel ilişki sırasında ses gelmesi ve orgazm olamama, tatminsizlik gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Vajina daraltma ameliyatları tam da bu nedenlerle ortaya çıkmış olan cerrahi müdahalelerdir. Vajinada ortaya çıkan, estetik açıdan kötü görünüm ve fonksiyonel bozukluklar vajina daraltma yöntemiyle ortadan kaldırılabilmektedir.

Nasıl Yapılır?

Vajina bölgesinde sıkılaşma sağlayan vajina daraltma işlemleri, son zamanlarda oldukça sık tercih edilen operasyonlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bakımdan uygulamanın nasıl gerçekleştirildiğini genel itibariyle şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

 • Vajina daraltma işlemi genel anestezi altında gerçekleştirilen ve ortalama olarak 1 saat sürmektedir.
 • Vajina daraltma, en iyi sonucun elde edilebilmesi için, giriş kısmından başlayarak 6-7 cm kadar vajina içine girilmesini gerektirmektedir. Böylece, vajina içindeki fazla dokular çıkartılabilmektedir.
 • Vajina içinin özel iplerle dikilmesi sonucu, dokuların birleşmesi sağlanmaktadır. Bu bakımdan vajina içine 2-3 cm girilerek gerçekleştirilen işlemlerin, yeterli ve etkili sonuç vermediğini söyleyebilmekteyiz.
 • Vajina daraltma uygulamalarıyla, bağırsağın son kısmında sarkma sorunu mevcut ise, kas yaklaştırılması işlemi uygulanarak bu sorun da ortadan kaldırılabilmektedir.
 • Vajina daraltma işlemleri, deneyimli hekimler tarafından titizlikle gerçekleştirildiği zaman, son derece başarılı ve etkili sonuçlar elde edilebilmektedir.
 • Vajina daraltma operasyonlarında, işlem öncesi muayenelerin titizlikle gerçekleştirilmesi ve değerlendirmeler doğrultusunda, vajina bölgesinde gerekli nitelikte daraltma uygulanması oldukça önemlidir. Aksi durumlarda, vajinada fazla daraltma uygulanmasıyla, cinsel ilişkilerde ağrı meydana gelebilmekte ya da gereken nitelikte daraltma uygulanmamasıyla, vajina genişliği devam gösterebilmektedir.

Vajina daraltma uygulamalarının en önemli özelliği, vajina bölgesinde kalıcı bir sıkılığı sağlayabilen, oldukça başarılı operasyonlar olmalarıdır. Vajina daraltma uygulaması sonrasında, tekrar normal doğum gerçekleşmediği sürece vajina bölgesinde yeniden bir genişleme meydana gelmesi söz konusu değildir.

Vajina Daraltma Ameliyatı

Lazer yöntemi ile vajina daraltma ameliyatı son yıllarda pek çok kadının tercih ettiği bir uygulamadır. Bu uygulama ile birlikte vajinada hissedilebilir bir daralma yaşanacak ve vajina genişliğinin neden olduğu şikayet ve semptomlar ortadan kalkacaktır. Vajinal bölgedeki kaslar çeşitli nedenler ile gücünü yitirmektedir. Bu nedenle de vajina genişlemesi problemi yaşanmaktadır.

Gerek Kegel egzersizleri gerekse diğer egzersizler ile vajina genişlemesi önleneceği gibi bu problemin kalıcı olarak ortadan kaldırılması amacı ile lazerle vajina daraltma ya da cerrahi yöntemler ile vajina daraltma işlemleri uygulanmaktadır.

Lazerle vajina daraltma uygulaması cerrahi yöntemler ile gerçekleştirilen uygulamalara oranla çok daha konforlu bir tedavi süreci yaşanmaktadır. Bu nedenle günümüzde lazer vajina daraltma işlemi tercih edilmektedir.

Lazerle vajina daraltma uygulaması sırasında anestezi uygulamasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Aynı zamanda kesi ya da dikiş işlemi de gerektirmeyen bu uygulama yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Hasta operasyon sonrasında günlük yaşamına dönebilmekte ve herhangi bir ağrı ya da acı hissi yaşamamaktadır. Vajina genişlemesi oranına bağlı olarak tedavi birkaç seans sürebilmektedir.

Vajina daraltma işleminin lazer yöntemi ile gerçekleştirilmesi;

- Enfeksiyon ya da kanama riski olmaması

- Başarı oranının yüksek olması

- Anesteziye bağlı komplikasyon riski bulunmaması açısından cerrahi yöntemlere oranlara daha çok tercih edilmektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası

Vajina daraltma uygulaması sonrasında ağrı ve acı hissetme ihtimaline karşı doktorun verdiği ağrı kesici ilaçlar ya da antibiyotiklerin kullanımı aksatılmamalıdır. Uygulama sonrasında herhangi bir pansumana gerek olmamakla birlikte bölgenin kuru tutulması büyük önem taşımaktadır.

Uygulama sonrasında yaklaşık 1 ay boyunca cinsel ilişki önerilmemektedir. Aynı zamanda uygulamadan 3 gün sonra banyo yapılmalı ve mutlaka ayakta duş alınmalıdır.

Vajina Daraltma Sıkça Sorulan Sorular

Vajina Daraltmanın Tanımı

Kadın genital bölgesinin sağlıklı ve hijyneik olması genel sağlığını etkileyen bir durumdur. Aynı zamanda teknoloji dünyasındaki gelişmeler sonucunda vücudun her alanına uygulama yapılabilmesi genital bölgede estetik uygulamaların gerçekleştirilebilmesini sağlamıştır. Vajina genişlemesi problemlerinde ise günümüzde kalıcı olarak vajina daraltma işlemi uygulanabilmektedir. 

Lazerle Vajina Daraltma İşlemi Nasıl Yapılır?

Vajina daraltma işleminde en kalıcı yöntem vajinoplasti ameliyatıdır. Günümüz teknik imkanlarından faydalanılarak bu işlem lazer yöntemi kullanılarak uygulanmaktadır. Lazerle vajina daraltma işlemi  anestezi uygulamasına ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilebilmektedir. 

Vajina Daraltma İşleminde Neden Lazer Yöntemi Tercih Edilmektedir?

Vajina daraltm aişlemin lazer uygulamasının tercih edilmesinin nedeni; herhangi bir kesi açılmadan uygulanabiliyor olmasıdır. Böylece kanama, enfeksiyon gibi risk faktörleri ortadan kalkmakta, konforlu bir operasyon süreci yaşanmaktadır. 

Lazerle Vajina Daraltma İşlemi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Lazerle vajina daraltma işlemi sonrasında ağrı ve acı hissine karşı birtakım ağrı kesici ilaçlar kullanılması gerekmektedir. Bununla birlikte pansumana ihtiyaç duyulmamaktadır. Vajina daraltma işlemi sonrasında yaklaşık 1 ay cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kisirlik-tedavisi
Lazerle-vajina-daraltma
Laparoskopik-cerrahi