Vajinismus Tedavisi Fiyatları

Her yetişkin için sağlıklı bir cinsel yaşam; gerek psikolojik gerekse de fizyolojik açıdan büyük önem taşımaktadır. Kadında ya da erkekte yaşanan cinsel fonksiyon bozuklukları gerek insanların bireysel yaşamlarında gerekse de çiftler arasındaki ilişkide ciddi problemler açığa çıkarabilmektedir. Kadınların yaşadığı vajinismus problemi de hem kadının bireysel yaşamını hem de partneri ile olan ilişkisini olumsuz yönde etkilemektedir. 

Vajinismus Nedir?

Vajinismus halk arasında cinsel ilişkiye girememe, ağrılı cinsel ilişki olarak tanımlanan, günümüzde pek çok kadının yaşadığı önemli bir cinsel fonksiyon bozukluğudur. Cinsel ilişkinin yaşanmasının önüne geçmesi açısından vajinismus probleminin mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. 

Vajinismusa Neden Olan Faktörler

Vajinismus problemi; inanç sistemlerinin yoğun olarak yaşandığı toplumlarda çok daha sık görülmektedir. Bunun nedeni; kişinin üzerindeki mahalle baskısı ve toplumsal baskı olarak değerlendirilmektedir. Aynı zamanda vajinismusa kaynaklık edebilecek diğer psikolojik nedenler ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Yaşanılan psikolojik problemler
 • Çocukluk yıllarında ailenin aşırı korumacı yaklaşması
 • Cinselliğin ayıp ve günah olduğu bilgisinin yerleşmesi
 • Cinsel şiddet
 • Taciz ya da tecavüz durumları
 • Erkeğe karşı beslenen kıskançlık ve nefret duyguları
 • Cinsel bilginin eksik edinilmiş olması
 • İleri yaş evliliği, menopoz.

Vajinismus problemi yaşayan kadınlar; cinsel ilişkisi sırasında vajinismik yanıt geliştirmektedir. Bu durum ise istem dışı kasılmalar ve dolayısı ile cinsel ilişkiye izin vermeme olarak açığa çıkmaktadır. Vajinismus probleminin psikolojik nedenlerinin yanı sıra fizyolojik nedenleri de bulunmaktadır. Bu nedenler ise aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

 • Kadın genital sisteminde penis ya da herhangi bir nesnenin içeri girmesini engelleyecek anatomik problemler
 • Kadın genital sisteminde bulunan sinirlerde sistemik bir bozukluk
 • Kızlık zarının kalın ve tamamen kapalı olması (bu durumda bazı kadınlar adet kanaması da yaşamamaktadır)

Vajinismus problemi yaşayan kadınların oranı özellikle ülkemizde azımsanamayacak kadar yüksektir. Günümüzde oldukça konforlu ve kolay bir şekilde tedavi edilebilen vajinismus probleminde; tedavi için doktora başvuran kadınların sayısı ise oldukça azdır.  Bunun nedeni ise kadınların birçoğu böyle bir problem yaşadıkları için utanmaktadır ve kendilerine yakıştıramamaktadır. En yakınları ile paylaşamamaktadır. 

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus probleminin tedavisinin oldukça kolay bir süreç ile gerçekleştirilebildiğinden bahsetmiştik. Ancak tedavinin ertelenmesi, geç başlanması, doğru şekilde uygulanamaması gibi faktörler ile süreç zor bir hal almaktadır. 

Cinsel fonksiyon bozuklukları ve vajinismus probleminin tedavisi hakkında birçok bilimsel araştırma ve çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar sonrasında kadının vajinal kaslarının kontrolünün sağlanması, çeşitli egzersizler ile vajina girişinin rahatlatılması ve edinilmiş yanlış bilgilerin ortadan kaldırılması gibi çalışmalar uygulanmaktadır. 

Vajinismus tedavisinin başarılı bir şekilde sürdürülmesi için tedavi için gönüllü olmak ve nitelikli ve alanında uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir. Tedavi öncesinde hastanın izin verdiği ölçüde muayene uygulanmaktadır. Bununla birlikte tedavi süreci; konuşarak ve egzersizlerin ayrıntılı bir şekilde anlatılması ve ev ödevlerinin uygulanması olarak yaşanmaktadır. Bu sürece partnerlerin de dahil olması tedavinin çok daha kısa ve konforlu bir şekilde atlatılması açısından büyük önem taşımaktadır. 

Vajinismus Tedavisi Fiyatları

Günümüzde tüm dünyada oldukça fazla kadın vajinismus problemi yaşamaktadır. Bu problemin tedavisine erken dönemde başvurmak; sürecin çok daha konforlu ve kısa sürede tamamlanmasını sağlamaktadır. Vajinismus tedavisi; nedenlerine bağlı olarak uygulanabilmektedir. Bu probleme kaynaklık eden sorun fizyolojik faktörler ise öncelikle bu problemlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. 

Vajinismus tedavisi fiyatları tedavi sürecinde uygulanacak işlemlere ve seans sayısına göre değişkenlik gösterebilmektedir. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İdrar-kacirma-probleminde-cerrahi-tedavi
asherman-sendromu
Vajina-genislemesi-nedenleri-nelerdir