40’lı Yaşlarda Tüp Bebek Tedavisi

Tüm organlarda olduğu gibi, yaşla birlikte üreme organlarındaki performans da düşmektedir. Ancak doğurganlık oranı diğer sistemlerden çok daha erken yaşlarda işlevini yitirmektedir. Bu işlev 20-40 yaş arası en yüksek seviyedeyken, 40 yaşından sonra hızlı bir şekilde azalma görülmektedir. Tüp bebek tedavisinin başarı şansını etkileyen faktörler arasında yaş ilk sırada yer almaktadır. Ancak her geçen gün gelişen Tüp bebek tedavisi yöntemleri ve yapılan araştırmalar sonucu 40’lı yaşlarda tüp bebek tedavisi başarı oranını arttırmaktadır.

40’lı Yaşlarda Tüp Bebek Tedavisi Başarı Oranı Nedir?

30’lu yaşlarda normal yollarla gebelik şansı elde edemeyen annelerin Tüp bebek tedavisi ile gebe kalma şansı oldukça yüksektir. Başarı şansını etkileyen farklı sağlık sorunları olmaması durumunda 38-39 yaşlarında bile tüp bebek tedavisinde başarı oranı %30’lara kadar ulaşmaktadır. Ancak 40’lı yaşlarla birlikte bu oran hızlı bir şekilde düşmektedir. 40’lı yaşlarda tüp bebek tedavisi başarı oranı özellikle 45 ve üstü yaşlarda %2’ye kadar düşmektedir.

44 Yaşına Kadar Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranı Daha Yüksek

İnsan üreme sistemi üzerinde araştırmalar günümüzde hızla devam etmektedir. Hem Türkiye’de, hem Amerika’da hem de Avrupa ülkelerinde yapılan araştırmaların tamamının amacı ileri yaşta gebe kalma şansını arttırmak yönündedir. Günümüz şartlarında, kadınların eğitim süreçlerinin uzaması ve kariyer dönemi dolayısı ile evliliklerin geneli geç yaşlarda gerçekleşmektedir. Bu nedenle gebelik planları da 20’li yaşlardan 40’lı yaşlara ertelenmektedir. İlerleyen yaşla yapısı değişen yumurta hücrelerine olumlu yönde etki etmek için yapılan çalışmalar her geçen gün daha yüksek başarı ile sonuçlanmaktadır. 40’lı yaşlarda tüp bebek tedavisi haricinde kadın doğum uzmanı ile birlikte alınacak kararlar sonucunda yeni yöntemler de alternatif olarak denenmektedir.

40’lı Yaşlarda Tüp Bebek Tedavisi Denenmeli Midir?

Kadınların doğduğu anda var olan yumurtalık rezervleri bellidir. İlk adet gününden, menopoz dönemine kadar bu rezervler yavaş yavaş azalmaktadır. Ancak gebe kalmak için tek yeterli olan kriter yumurtalık rezervi değil aynı zamanda yumurta kalitesidir. 40’lı yaşlarda tüp bebek tedavisi görmek için doktorunuzla durum değerlendirmesi yapmanız gerekmektedir. Menopoz süresi yaklaşmadıysa tüp bebek tedavisinde başarı sağlanma ihtimali bulunmaktadır.

İleri Yaşlarda Anne Olmak İsteyen Kişilere Uygulanan Tüp Bebek Tedavisi

40’lı yaşlarda tüp bebek tedavisi , 30’lu yaşlarda uygulanan yöntemlerden farklı olabilmektedir. Tüp bebek merkezlerinde 40 yaş ve sonrası anne adaylarına genetik tanı testleri ile birlikte tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Bu testler sonucunda yaş ile bağlantılı olan dezavantajlar saptanmakta ve tedaviye engel olması önlenmektedir. Bu testler sayesinde kromozom sayılarının da tespit edilebiliyor olması başarı şansını arttırmaktadır.

qPCR Preimplantasyon Genetik Tarama Testi ile Gebelik Şansı Artmakta Mıdır?

40 yaş üstü tüp bebek tedavisi qPCR Preimplantasyon Genetik Tarama Testi adı verilen bir yöntem eşliğinde uygulanmaktadır. Bu yöntemde 46 kromozom taranmaktadır. Bu testler sonucunda yumurtalık kalitesi ve yumurta sayısı gibi gebeliğin oluşmasına engel olan faktörler ortadan kaldırılmaktadır. Bu yöntem sadece gebeliğin oluşması için değil aynı zamanda en sağlıklı embriyonun bulunması ve genetik olarak sağlıksız bebeklerin doğmasını önlemektedir.

İleri Yaş Gebeliklerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İleri yaşlarda ortaya çıkan hastalıklar, anne adayları için engel teşkil etmektedir. Eğer bilinen bir rahatsızlık yoksa 40’lı yaşlarda tüp bebek tedavisi denemeden önce, şeker ve tansiyon hastalıklarına karşı önlem alınmalı ve bu rahatsızlıkların olup olmadığına dair testler uygulanmalıdır.
  • Adet döneminde östradiol, FSH ve LH testleri yapılmalıdır. Bu testler sonucunda yapılan ölçümler yumurtalıkların durumu hakkında doğru bilgi vermektedir. Sonuçlara göre tüp bebek tedavisi uygulanmasına ya da uygulanmamasına karar verilmektedir.
  • Anne adayları normal kilonun üstündeyse, tüp bebek tedavisinden önce bir uzman eşliğinde ideal kiloya ulaşması sağlanmalıdır. Fazla kilolar hem tüp bebek tedavisi başarı oranını düşürmekte hem de gebelik esnasında ve doğum sonrasında bebeğin sağlığına olumsuz yönde etki etmektedir.
  • Gebelik kararı alındıktan sonra vitamin ve mineral eksikleri tespit edilmeli ve folik asitle birlikte eksik olan vitaminlerin takviyesi yapılmalıdır. Sıradan gibi görülebilen vitamin eksiklikleri gebelik üzerinden olumsuz etki göstermektedir.
  • Genetik hastalıklar tüp bebek tedavisi kararı alındığında incelenmesi gereken durumlar arasında yer almaktadır. Genetik hastalıkların ortaya çıkması yaş ilerlemesi ile orantılıdır. Bu nedenle erken yaşlarda ortaya çıkmayan genetik hastalıklar, ileri yaşlarda risk oluşturabilmektedir. Genetik tanı testleri bu riskleri de ortaya çıkarmaktadır.

40 Yaşından Sonra Tüp Bebek Tedavisiyle Bebek Sahibi Olmak

Yaşın ilerlemesi ile doğurganlık oranının azalması, menopozun yaklaşması, sağlık sorunlarının ortaya çıkması ile gebelik şansı oldukça azalmaktadır. Ancak bu durum yapılan bir genellemedir. Tüp bebek tedavisinin yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Yapılan genel tanımlardan ziyade hastanın kişisel tablosu başarı şansı üzerinde etkili olmaktadır. 40’lı yaşlarda tüp bebek tedavisi başarı ile sonuçlanabilir. Genel anlamda oranı düşük olarak belirtilmiş olsa da, yapılan muayene ve testler sonucunda, yumurtalık işlevi ve yumurtalık haznesi uygun bulunursa 45 yaşına kadar tüp bebek tedavisinde başarı yakalama şansı bulunmaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İdrar-kaçirma-problemi-tedavi-edilebilir-mi
Vajinal-halka-ile-dogum-kontrolu
Laparoskopi-nedir