lazerle vajina daraltma

Kadın genital bölgesi gerek estetik gerek işlevsel açıdan oldukça önemli bir bölgedir. Kadının hem fizyolojik sağlığını hem de psikolojik durumunu etkileyen genital bölge; çeşitli nedenler ile deformasyona uğramaktadır.

Gerek bilimsel araştırmalar gerekse teknoloji alanında yaşanılan gelişmeler sonucunda vajina daraltma, vajina beyazlatma ya da labioplasti gibi uygulamalar gerçekleştirilebilmektedir.

Vajina Daraltma Nedir?

Vajina zaman içerisinde birtakım nedenler ile genişlemektedir. Bu genişleme hem fonksiyonel hem de psikolojik açıdan bazı problemlere neden olmaktadır. Bu problemlerin başında cinsel birliktelik sırasında zevk alma oranının düşmesi ve idrar kaçırma problemleri bulunmaktadır.

Kadın genital bölgesi hem işlevsel hem de estetik açıdan kadının psikolojik durumunu oldukça etkilemektedir.

Vajina genişlemesine yol açan faktörler şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Genetik faktörler; kas ve cilt yapısı bazı kadınlarda genetik olarak çok daha hızlı deformasyona açıktır. 

- İleri yaş; kadınlarda özellikle  genital sistemde cilt yapısı yaşlanmakta ve bozulmalar yaşamaktadır.

- Aşırı cinsel ilişki; vajinanın çok daha hızlı bir şekilde deforme olmasına neden olmaktadır. 

- Yüksek kilolu doğum

- Menopoz: hormonal değişimler nedeni ile vajina dokusunda gevşeme yaşanmaktadır. 

- Histerektomi uygulaması: bu uygulama sırasında vajina girişi genişletilmektedir. 

- Sigara kullanımı: cilt yapısında ciddi oranda geveşemeye neden olmaktadır. 

- Pelvik bölgesinde uygulanan cerrahi işlemler

- Sinir ve dokulardaki deformasyonlar

- Şişmanlık

Lazerle Vajina Daraltma Ameliyatı

Lazer yöntemi ile vajina daraltma ameliyatı son yıllarda pek çok kadının tercih ettiği bir uygulamadır. Bu uygulama ile birlikte vajinada hissedilebilir bir daralma yaşanacak ve vajina genişliğinin neden olduğu şikayet ve semptomlar ortadan kalkacaktır. Vajinal bölgedeki kaslar çeşitli nedenler ile gücünü yitirmektedir. Bu nedenle de vajina genişlemesi problemi yaşanmaktadır.

Gerek Kegel egzersizleri gerekse diğer egzersizler ile vajina genişlemesi önleneceği gibi bu problemin kalıcı olarak ortadan kaldırılması amacı ile lazerle vajina daraltma ya da cerrahi yöntemler ile vajina daraltma işlemleri uygulanmaktadır.

Lazerle vajina daraltma uygulaması cerrahi yöntemler ile gerçekleştirilen uygulamalara oranla çok daha konforlu bir tedavi süreci yaşanmaktadır. Bu nedenle günümüzde lazer vajina daraltma işlemi tercih edilmektedir.

Lazerle Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Lazerle vajina daraltma uygulaması sırasında anestezi uygulamasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Aynı zamanda kesi ya da dikiş işlemi de gerektirmeyen bu uygulama yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Hasta operasyon sonrasında günlük yaşamına dönebilmekte ve herhangi bir ağrı ya da acı hissi yaşamamaktadır. Vajina genişlemesi oranına bağlı olarak tedavi birkaç seans sürebilmektedir.

Vajina daraltma işleminin lazer yöntemi ile gerçekleştirilmesi;

- Enfeksiyon ya da kanama riski olmaması

- Başarı oranının yüksek olması

- Anesteziye bağlı komplikasyon riski bulunmaması açısından cerrahi yöntemlere oranlara daha çok tercih edilmektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası

Vajina daraltma uygulaması sonrasında ağrı ve acı hissetme ihtimaline karşı doktorun verdiği ağrı kesici ilaçlar ya da antibiyotiklerin kullanımı aksatılmamalıdır. Uygulama sonrasında herhangi bir pansumana gerek olmamakla birlikte bölgenin kuru tutulması büyük önem taşımaktadır.

Uygulama sonrasında yaklaşık 1 ay boyunca cinsel ilişki önerilmemektedir. Aynı zamanda uygulamadan 3 gün sonra banyo yapılmalı ve mutlaka ayakta duş alınmalıdır.

Lazerle Vajina Daraltma Sıkça Sorulan Sorular

Vajina Daraltmanın Tanımı

Kadın genital bölgesinin sağlıklı ve hijyneik olması genel sağlığını etkileyen bir durumdur. Aynı zamanda teknoloji dünyasındaki gelişmeler sonucunda vücudun her alanına uygulama yapılabilmesi genital bölgede estetik uygulamaların gerçekleştirilebilmesini sağlamıştır. Vajina genişlemesi problemlerinde ise günümüzde kalıcı olarak vajina daraltma işlemi uygulanabilmektedir. 

Lazerle Vajina Daraltma İşlemi Nasıl Yapılır?

Vajina daraltma işleminde en kalıcı yöntem vajinoplasti ameliyatıdır. Günümüz teknik imkanlarından faydalanılarak bu işlem lazer yöntemi kullanılarak uygulanmaktadır. Lazerle vajina daraltma işlemi  anestezi uygulamasına ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilebilmektedir. 

Vajina Daraltma İşleminde Neden Lazer Yöntemi Tercih Edilmektedir?

Vajina daraltm aişlemin lazer uygulamasının tercih edilmesinin nedeni; herhangi bir kesi açılmadan uygulanabiliyor olmasıdır. Böylece kanama, enfeksiyon gibi risk faktörleri ortadan kalkmakta, konforlu bir operasyon süreci yaşanmaktadır. 

Lazerle Vajina Daraltma İşlemi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Lazerle vajina daraltma işlemi sonrasında ağrı ve acı hissine karşı birtakım ağrı kesici ilaçlar kullanılması gerekmektedir. Bununla birlikte pansumana ihtiyaç duyulmamaktadır. Vajina daraltma işlemi sonrasında yaklaşık 1 ay cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

laparoskopi
Vajinismus Tedavisi
Laparoskopik Cerrahi