Vajinismus Nedir?

Araştırmalara göre, vajinismusun tek bir nedeni olmadığı ortaya koyulmuş ve nedenleri, fiziksel ya da psikolojik nedenler olarak sınıflandırılmıştır.

Vajinismusa Sebep Olan Organik/ Fiziksel Nedenler

  • Vajinal küçülme ve vajinal küçülmeye bağlı olarak gerçekleşen adezyonlar
  • Vajinal Operasyon
  • İntra-Vajinal Radyasyon
  • Rahim Sarkması
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Çikolata Kisti
  • Vajinal doku bozuklukları ve tümörleri
  • Cinsel yoldan bulaşan hastalıklar
  • Pelvis Kan Basıncı anormallikleri

Ancak belirtmek gerekmektedir ki bu nedenlerin, vajinismusa etkileri sınırlıdır.

Vajinismusa Sebep Olan Psikolojik Nedenler

Psikolojik nedenlerle, vajinismusla birlikte ortaya çıkan spazmların neden ortaya çıktığı değil, temelinde yatan ruhsal süreçler saptanmaya ve anlamlandırmaya çalışılmaktadır. Bedende gelişen bu kasılmalara sebep olan ruhsal yapının bilinçdışı süreci anlaşılmaya çalışılmaktadır. Bu yaklaşım çerçevesinde bilinçdışı sürecin merkezini genel olarak, karşı cinse beslenen düşmanlık veya kıskançlık ya da cinsel tutumdan zarar görmeye ilişkin korku bulunmaktadır.

Bilişsel Yaklaşıma göre psikolojik nedenler: Vajinismusta vajinismik yanıt gelişmesinde bilişsel sürecin anlamlandırma, yorumlama ve algılama bozuklukları aşamaları etken şekilde rol oynamaktadır. Temelde yanlış yorumlama durumu geliştiren beyin, aynı zamanda otomatik birtakım düşüncelerle hareket etmektedir. Bu otomatik süreçlere neden olan şeyler genel olarak; cinsellikle ilgili eksik ve yanlış bilgilerden kaynaklı, abartılı ya da gerçekçiliği olmayan beklentiler vs. dir.

Davranışsal Yaklaşıma göre psikolojik nedenler: Davranışsal yaklaşıma göre bireyin doğal cinsel refleksi olumsuz bir iç ya da dış uyaranla şartlandırılmıştır ve bu durum cinsel davranışın doğal akışını bozmaktadır. Cinsel uyarı durumlarına birey, bu iç ya da dış uyaranlardan dolayı tepki geliştirmektedir. Bu tepki kişide normalin üzerinde bir anksiyeteye dönüşür ve cinsel yanıt olumsuz şekilde oluşur. Böylece bir kısır döngü ortaya çıkar.

Klinik uygulamalar, davranışsal yaklaşımın da bilişsel yaklaşımın da eşit şekilde ele alınması yoluyla gerçekleştirilmektedir.

Psikodinamik Yaklaşıma göre ise, bireylerin vajinismik yanıt geliştirmesinin temelinde; karşı cinse karşı bilinçte ya da bilinç öncesinde geliştirilen kızgınlık temelli duygular geliştirmektedirler. Bu duyguları geliştiren kadınlar, farkında olmadan eşlerini cinsel açıdan mutsuz etmek ya da cinsel birleşmeye izin vermemek üzerinden bir tatmin duygusu geliştirmektedirler.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Histeroskopi-sonrasi-iyilesme-sureci
Vajinismus-tedavi-yontemleri
genital-estetik