genital estetik

Estetik uygulamalar son yıllarda genital bölgede de sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle doğum sonrasında açığa çıkan deformasyonların giderilmesi amacı ile uygulanan işlemler günümüzde doğum sonrası estetik uygulamalar olarak tanımlanmaktadır.

Doğum; kadınlar için oldukça heyecan verici bir durum olmakla birlikte kadın vücudunda çeşitli deformasyonlara yol açtığı yadsınamamaktadır. Özellikle normal doğum sürecinde genital bölgede çeşitli şikayetler yaşanabilmektedir. Bu şikayetlerin açığa çıkmasında; çoğul doğum ya da bebeğin fazla kilolu olması etken olmaktadır. Bu durum önemli derecede vajina genişlemesine yol açmaktadır.

Doğum Sonrası Genital Bölgede Yaşanan Değişimler Nelerdir?

Özellikle doğum sonrasında genital bölgede belirli değişimler yaşanmaktadır. Bunlar aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir,

- Vajen genişlemesi; doğum sırasında doğum kanalı genişlemektedir. Bu genişleme doğum sonrasında çoğunlukla eski haline dönememektedir. Vajen genişlemesi problemi ise cinsel ilişki sırasında kadının ve partnerinin yeterinde keyif almasının önüne geçmektedir. Bu nedenle normal doğum yapan kadınların pek çoğu vajina daraltma işlemine başvurmaktadır. Bu işlem halk arasında doğum sonrası anne estetiği olarak da tanımlanmaktadır.

- Estetik epizyotomi: Doğum sırasında bebeğin kolay bir şekilde çıkması için perine bölgesine planlı bir şekilde kesilmektedir. Ancak bazı doğumlarda epizyotomi işlemi yeterince estetik bir şekilde uygulanamakta veya enfeksiyon nedeniyle kaynama sorunu yaşamaktadır. Bu nedenle normal doğum sonrasında pek çok anne epizyotomi (kesi) bölgesinde estetik işlemine başvurmaktadır.

- Labioplasti: Kadın genital bölgede yer alan iç ve dış dudaklar; doğum sırasında deforme olabilmektedir. Özellikle elastic yapısını kaybeden iç ve dış dudaklarda sarkmalar yaşanmaktadır. Bu nedenle pek çok anne doğum sonrası estetik planlamasına labioplasti uyglamasını da dahil etmektedir.

- Vajina beyazlatma: Genital bölgede çeşitli nedenler ile kararmalar meydana gelebilmektedir. Gebelik sürecinde kadın vücudunda hormonal değişimler sonucunda pekçok değişiklik meydana gelmektedir. Vajinada kararma problemi de bu değişimler arasındadır. Pek çok anne doğum sonrasında vajina beyazlatma uygulamasına başvurmaktadır.

- Karın çatlakları: Her türlü çatlak önleyici krem, jel ve tedaviye rağmen özellikle aşırı kilo alımında, çoğul gebelikte, açık tenli ırklarda gebelik çatlakları oluşmaktadır. Bu konularla da ilgili özellikle erken jinekolojik lazer tedavisi çatlaklarda çok başarılı olmaktadır.

Doğum Sonrasında Neden Estetiğe Başvurulmalıdır?

Özellikle normal doğum sonrasında anne vücudunda çeşitli deformasyonlar oluştuğundan bahsetmiştik. Bu deformasyonlar hem psikolojik hem de fizyolojik birtakım problemlere yol açabilmektedir. Öyle ki doğumdan sonra annenin kendisini çok daha iyi ve güzel hissetmesi için fizyolojik desteğe ihtiyaç duyabilmektedir. Bunun yanı sıra cinsel ilişki sırasında da kendisini iyi ve özgüvenli hissetmeye ihtiyaç duyabilmektedir. Bu nedenle estetik uygulamalara başvurmaktadır.

Çağlar boyuca güzellik kavramı kadın ile ilişkilendirilmiştir ve dönemin teknik imkanlarına bağlı olarak da çeşitli uygulamalar geliştirilmiştir. Günümüzde modern tıp imkanlarının kullanılması ile güzellik kavramı estetik uygulamalar ile sağlanmaktadır. Söz konusu uygulamalar alanında uzman cerrahlar tarafından oldukça güvenilir bir şekilde uygulanabilmektedir.

Doğum Sonrası Genital Estetiğin Avantajları

Doğum sonrası estetik uygulamalar nitelikli bir şekilde planlandığı zaman aynı operasyon sürecinde gerçekleştirilebilmektedir. Bu operasyon sürecinde vajinoplasti (vajina daraltma), epizyotomi, labioplasti uygulamaları gerçekleştirilebilmektedir. Uygulanan işlemler sonrasında herhangi bir iz kalmamaktadır ve hasta kısa süre içerisinde iyileşme sürecini tamamlayarak günlük yaşamına dönebilmektedir.

Bu grup uygulamalarda uygun hastalarda Jinekolojik Lazer uygulamalarını da popülerliğini giderek artırmaktadır.

Genital Estetik Riskleri

Genital estetik uygulamaları nitelikli bir şekilde planlandığında ve alanında tecrübeli cerrahlar tarafından uygulandığında risk faktörleri oldukça düşüktür. Uygulanacak işlemlere bağlı olarak operasyon süresi değişkenlik gösterse de genellikle 1 ila 3 saat arası süren ameliyat genellikle lokal veya isteğe bağlı genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir.

Doğum sonrası genital estetiğe ne zaman başvurulacağı konusunda doktor tavsiyesi göz önüne bulundurulmalıdır. Bunun yanı sıra gerek operasyon planlamasında gerekse de sonrası iyileşme sürecinde doktor önerilerinin dışına çıkılmamalıdır. Aksi halde yaraların iyileşmesi sürecinde enfeksiyon gelişebilmektedir. Bu durum ise iyileşme sürecini uzatabilmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Vajinal-halka-ile-dogum-kontrolu
Lazerle-vajina-sikilastirma
Hangi-kosullarda-tup-bebek-tedavisi-uygulanir