İdrar Kaçırma Problemi Tedavi Edilebilir mi?

İdrar kaçırma probleminde tanı yöntemleri sonrasında doktor problemin nedeni ile bağlı olarak tedavi yöntemine karar verecektir. Bu tedavi seçenekleri 4 ana gruba ayrılmaktadır.

  • İlaç Tedavisi: Doktor, yapılan testler sonucunda öncelikle idrar kaçırma probleminin nedenini saptayacaktır. Daha sonra tedavi yöntemleri arasından ilaç tedavisini seçmesi durumunda, mesane rahatlatacak ilaçlarla sorun ortadan kaldırılabilmektedir.
  • Davranışsal Tedavi: Yaşam tarzında değişiklik yapmak amacıyla davranışsal tedavi uygulanmaktadır. Sigarayı bırakmak, kilo vermek, ağır kaldırmaktan kaçınmak idrar kaçırma problemlerinin aşılmasında büyük ölçüde başarılı olmaktadır. Davranışsal tedavi sonucunda idrar kaçırma nedenleri saptanmakta ve bu nedenlerin ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır.
  • Fizik Tedavi: İdrar Kaçırma Problemlerinde kegel egzersizi uygulanması oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Vajina, Üretra ve Rektum kaslarının güçlenmesine yönelik olan Kegel egzersizi ile idrar kaçırma probleminden kurtulmak mümkündür. Bir diğer yandan idrar kaçırma problemi olmayanların da kegel egzersizini zaman zaman uygulamayı alışkanlık haline getirmesi ileride idrar kaçırma problemi yaşanması riskini azaltmaktadır.
  • Cerrahi Tedavi: İdrar Kaçırma Probleminde tanı yöntemleri sonucunda problemin altında yatan neden ortaya çıktığında hangi cerrahi yöntemin uygulanacağına doktor karar vermektedir. Gerçek stres inkontinansın tedavisi, cerrahi yöntemler arasında en sık kullanılan yöntem olmaktadır.
  • Jinekolojik Lazer : Son dönemde uygun vakalarda çok sık kullanılan, kansız acısızbir yöntemdir. 6 hafta ara ile onar dakikalık üç seans şeklinde uygulanır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kilo-vermek-dogurganligi-artiriyor
Jinekolojik-laparoskopi
Tup-bebek-tedavisinde-basari-orani