Lazerle Vajina Sıkılaştırma

Lazerler vajina sıkılaştırma işlemi son yıllarda vajinoplasti ameliyatlarına oranla çok daha fazla tercih edilmektedir. Çok farklı nedenler ile vajina genişlemesi yaşanabilmektedir ve kadınlar için bu durum hem cinsel yaşamda hem de sağlık açısından pek çok probleme neden olabilmektedir. Günümüzde teknolojik gelişmelerin tıp alanına da yansımasının bir sonucu olarak lazer teknolojisi ile pek çok problem tedavi edilebilmektedir. 

Vajina sıkılaştırma işlemi aynı zamanda vajina yenileme ve vajina gençleştirme işlemleri olarak da tanımlanmaktadır. 

Lazerler vajina sıkılaştırma işleminde uygulama bölgesinde verilen enerji ila cilt altı kollajen bağ dokusu arttırılmaktadır. Bu yöntem ile özellikle ileri yaşlarda öksürme, gülme ya da hapşırmaya bağlı idrar kaçırma problemleri de giderilmektedir. 

Vajina Genişlemesi Nedenleri

Vajina genişlemesi nedenleri aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

 • İleri yaş
 • Ağır kilolu doğum
 • Sık cinsel ilişki
 • Kürtaj
 • Jinekolojik müdahaleler
 • Hormonal değişimler
 • Menopoz
 • Bağ dokusunun zayıf olması

Yukarıda sıralanan faktörler sonucunda vajina genişlemesi yaşayan kadınlarda günlük yaşamı etkileyecek derecede problemler açığa çıkmaktadır. Bu nedenle kollajen yapının daha çok deforme olmasına izin vermeden ertelemeden vajina sıkılaştırma işlemine başvurulması önerilmektedir.

Vajina Sıkılaştırma İşlemine Neden Başvurulur?

 • İdrar kaçırma
 • Cinsel ilişki sırasında zevk alamama
 • Rahim sarkması yaşanması
 • Bağırsak sarkması yaşanması 
 • Vajinal kuruluk probleminde 

Lazerle Vajina Sıkılaştırma Nasıl Yapılır? 

20 ila 30 dakika sürmektedir ve aynı gün işe dönülebilmektedir. Herhangi bir ağrı ya da acı hissine neden olmamakla birlikte lokal anestezi konforu artırmaktadır. Günümüzde fraksiyonel karbondioksit ve erbiyum yag lazerleri tüm dünyada en sık vajina daraltma işlemleri için kullanılmaktadır. 

Vajinal Lazerin Etkisi Nedir?

Vajinada sıkılaştırmada kullanılan lazerler, vajinanın bağ dokusunu, termal ve ablatif etkileri ile uyarmakta ve hem kollajen hem de elastik bağ dokusunda önemli derecede iyileşme sağlamaktadır. 

Vajinanın sıkılaştırılması sadece ortalama 20 dakika sürmektedir. İşlem sırasında ağrı hissedilmemektedir. Bu nedenle de öğle arası uygulamaları arasında da kabul edilebilmektedir. Hasta uygulamadan sonra günlük faaliyetlerine devam edebilmektedir. İşlem sırasında, herhangi bir insizyon veya cerrahi işlem yapılmaması sayesinde önemli bir komplikasyon açığa çıkmamaktadır. İşlemden sonraki birkaç gün içinde yanma şikayetleri normal kabul edilmektedir. Cinsel ilişkiye işlemden 1 hafta sonra girilmesi önerilmektedir.

Lazer Başka Hangi Amaçlar İçin Genital Estetikte Kullanılır?

Bazı kadınlarda vulva olarak tanımlanan dış genital bölgedeki renk ve kırışıklıkların koyulaşması da estetik problemlere neden olabilmektedir. Genital bölgede, lazerlerle dolgunluk ve renklendirme sağlanabilmektedir. Genital organların estetik ameliyatı ve vajinanın gençleşmesi, ayrıca deneyimli doktorlar tarafından yapılan uygulamalar hem estetik hem de fonksiyonel faydalar sağlamaktadır. 

Lazerle vajina sıkılaştırma sonrasında cinsel ilişki sırasında yaşanan problemler ortadan kalkmaktadır. Diğer yandan vajinal kollajenin bağ dokusunun zayıflığı nedeniyle inkontinans geçiren hastalarda, vajinada rahatlama hisseden ve ameliyat hakkında endişe duyan kadınlarda, eşleriyle ilişkiye girmeyi sevmeyen kadınlarda, eşleriyle sorunları olanlarda, orgazm yaşamayan kadınlarda bu işlem uygulanabilmektedir. 

Vajinanın sıkılaştırılması ve güncellenmesi için kullanılan lazer prosedürleri, eğer doğru teknik kullanılarak yapılırsa oldukça nitelikli sonuçlar vermektedir. Vajinanın estetik yenilenme işlemi yaklaşık 20 dakika sürer. Cerrahi bir prosedür olmadığından, riskler pratik olarak göz ardı edilebilir

Lazer Vajinal Gençleştirme Vajinoplasti midir?

Vajinanın lazer ile daraltılması, vajinoplasti ile karşılaştırıldığında cerrahi risklerin olmamasından dolayı daha faydalı bir yöntem olarak kabul edilir. Ve görüldüğü üzere ikisi farklı uygulamalardır. Mesanede sarkma yoksa, idrar tutamamayan kadınlarda da çok faydalı sonuçlar verir. Ek olarak, vajinoplasti sırasında, vajinanın giriş kısmı daraltılır ve vajinal sıkılaştırma işlemi uygulanır. 

Lazerle Vajina Gençleştirme ve Daraltma Hangi Sıklıkta Yapılır?

Şikayetlerin çokluğuna bağlı olarak 6 hafta ara ile 2-3 kez uygulanır. Yılda bir kez tek seans tekrarı önerilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Lazerle-vajina-beyazlatma
Jinekolojik-laparoskopi
laparoskopik-myom-ameliyati