Zamanın olumsuz etkileri, her insanın vücudunda kendini göstermektedir. Kendini hissettiren ama çoğunlukla gösteren bu etkiler, sağlık sorunlarıyla birlikte ruhsal olarak olumsuzlukları da beraberinde getirmektedir. Kadınlarda bu değişimler, gebelik ya da doğum gibi faktörlerin de etkisiyle gerçekleşebilmekte ve etkileri daha kalıcı nitelikte yaşanabilmektedir.

Kadınlarda, vajina bölgesinde genişleme ya da bollaşma meydana gelmesiyle, diğer pek çok yaşlanma etkilerinde olduğu gibi, yenilenme ve sıkılaşma ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Vajina bölgesinde meydana gelen deformasyonlar, başta cinsel hayat olmak üzere pek çok unsur üzerinde olumsuz etkiler oluşturmakta ve bu doğrultuda sorunların ortadan kaldırılabilmesi için etkili bir uygulama gerçekleştirilmesini gerekli kılmaktadır. Vajina daraltma uygulamaları, çeşitli sebeplerle meydana gelen deformasyon etkilerinin ortadan kaldırılması için gerçekleştirilen ve son zamanlarda kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen, başarılı uygulamalardır. Vajina daraltma uygulaması ve uygulaması sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi vermeden önce, vajina hakkında özet bilgi geçmemiz faydalı olacaktır.

Vajina Nedir?

Vajina, özel ve hassas bir yapıya sahip olan kadın cinsel organıdır. Cinsel organ olarak tanımlanan vajina aynı zamanda, oldukça önemli fonksiyonların gerçekleştirildiği bir bölgedir.

Vajina doğumun gerçekleştiği organdır; bu bakımdan oldukça önemli ve hayati bir fonksiyona sahiptir. Aynı doğrultuda vajina bölgesinde doğum gerçekleşmesiyle, kadın vücudunda ciddi nitelikte deformasyonlar meydana gelmektedir.

Vajina adet döngüsünün gerçekleştiği alandır; kadınlar için oldukça hassas bir bölge olmasının sebeplerinden birini de bu durum oluşturmaktadır.

Vajina cinsel ilişkinin gerçekleştiği bölgedir; zamanın olumsuz etkilerinin bu alanda değişimler meydana getirmesinin sebeplerinden birini de bu niteliği oluşturmaktadır. Ayrıca vajina, idrar kanalının içinde bulunduğu bölgedir.

Vajinada Genişleme Meydana Gelmesinin Sebepleri Nelerdir?

Vajina, enlemesine ve boylamasına tırtıklı nitelikte katlantılardan oluşan hassas nitelikte, kadın cinsel organıdır. Enlemesine ve boylamasına tırtıklı katlantılardan oluşan bu yapı, vajinanın genişleyebilmesini ve uzayabilmesini sağlamaktadır. Yapısındaki bu tırtıklı katlantılar sayesinde vajina bölgesi esnek bir yapıya sahip olabilmekte ve yukarıda belirttiğimiz temel fonksiyonları gerçekleştirebilmektedir. Vajina sahip olduğu bu tırtıklı yapılar sayesinde, cinsel ilişki sırasında haz alınmasını sağlamaktadır.

Vajina bölgesinde zamanın olumsuz etkileri sonucu meydana gelen değişimler, enlemesine ve boylamasına bulunan tırtıklı katlantılarda silikleşme oluşmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu bakımdan vajina yapısında meydana gelen değişimlerin sebeplerini, uygulanacak daraltma işlemi sonrası da dikkat edilmesi gerekenler hakkında ön bilgi geçmek amacıyla şöyle sıralayabilmekteyiz;

  • Doğum sonrası vajina bölgesinde oluşan deformasyonlar; kadın vücudunda operasyonu gerekli kılan nitelikte değişimlere sebep olmaktadır. Gebelik süreci ve doğum, kadın vücudunda bütün vücut sisteminde değişimleri beraberinde getiren bir süreçtir. Özellikle normal doğum sonrası, vajina bölgesinde bollaşma ve genişleme meydana gelmekte, bu yaşanan değişimler diğer değişimlerden farklı olarak, kendi kendine düzelme gösterememektedir. Aynı şekilde zor ve sıkıntılı şekilde gerçekleşen doğumlar da vajina bölgesinde deformasyonlara sebep olarak, vajina daraltma işlemlerinin bir gereklilik olarak karşımıza çıkmasına sebep olmaktadır.
  • Kürtaj gibi müdahaleler sonrasında; vajinada deformasyonlar oluşabilmekte ve vajina daraltma işlemi gerekli hale gelebilmektedir. Vajina bölgesine yapılan jinekolojik bir müdahale olması bakımından kürtaj, hassas ve tırtıklı vajina yapısında kalıcı değişimler oluşmasına sebep olabilmektedir.
  • Genetik özellikler; vajina bölgesinde kalıtsal olarak mevcut olan ya da yatkınlık sonucu zamanla kendini gösteren yapısal deformasyonları beraberinde getirmektedir. Kalıtsal olarak vajina bağ dokusunun zayıf yapıda olması sonucu oluşan bu deformasyonlar, vajina daraltma uygulamalarını gereklilik olarak karşımıza çıkarmaktadır.
  • Yaşlanma; vajina bölgesinde başka faktörlerin de etkisiyle ortaya çıkan deformasyonların en temel sebebini oluşturmaktadır.

Vajina Daraltma Nasıl Yapılmaktadır?

Vajina daraltma uygulamaları, işlem öncesi detaylı muayeneler ve değerlendirmeler gerçekleştirilerek, bölgede gerekli nitelikte daralma ve sıkılaşma sağlamak amacıyla yapılan işlemlerdir.

Vajina daraltma uygulamalarında, hastanın özellikleri doğrultusunda belirlenen nitelikte vajina içine girilmesi gerekmektedir. Vajina daraltma işlemlerinde başarılı bir sonuç elde edilmesi için, vajina içine 6-7 cm giriş yapılarak daraltma ve sıkılaştırma işlemi uygulanması gerekmektedir.

Vajina bölgesine 6-7 cm giriş yapıldıktan sonra, gerekli miktarda mukoza ve kas dokusu çıkarılmaktadır. Mukoza ve kas dokusunda yeterli nitelikte işlem gerçekleştirildikten sonra, gevşemiş durumdaki kas yapıları dikilmektedir. Böylece vajinada daha sıkı ve gergin hale getirilmiş, ortalama 1-2 cm civarında da daraltılmış olmaktadır.

Vajina daraltma uygulamalarında dikkat edilmesi gereken temel noktalardan biri, vajina bölgesinde gerçekleştirilecek olan daralmanın gerekli ve yeterli nitelikte olmasıdır. Vajina bölgesinin fazla daraltılması cinsel ilişkilerde ağrı meydana gelmesine, yeterince daraltılmaması ise, vajina genişliğinin devam etmesine sebep olmaktadır. Ayrıca vajina daraltma uygulamalarında, vajina kanalının sadece giriş yerinden değil, kanal içerisine doğru da gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Vajina Daraltma Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Son zamanlarda kadınlar tarafından daha sık şekilde tercih edilmeye başlayan vajina daraltma uygulamalarından sonra dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

  • Vajina daraltma sonrası hastada herhangi bir ağrı meydana gelmemektedir. Ancak, vajina içinde bulunan ve bu bölgede 1 gün süreyle kalması gerekli olan tamponun verdiği rahatsızlık ve huzursuzluk hissi söz konusu olabilmektedir. Ameliyattan bir gün sonra tampon çıkarıldığı zaman, hasta oldukça rahat bir şekilde hareket edebilmektedir.
  • Vajina daraltma işlemi sonrası hastanın gündelik hayatı uzun süre kısıtlanmamakta ve hasta en geç 3 gün içerisinde normal yaşantısına dönebilmektedir.
  • Vajina daraltma uygulaması sonrasında, dokularda meydana gelen hasarın iyileşmesi bir hafta içerisinde tamamlanmaktadır.
  • Vajina daraltma uygulamalarında, hastaya eriyen nitelikte dikişler atıldığı için, ameliyat sonrası dikiş alma problemi bulunmamaktadır.
  • Vajina daraltma işlemi sonrası hastanın normal cinsel yaşantısına geri dönmesi için ortalama 4-6 hafta geçmesi gerekmektedir.

Vajina daraltma uygulaması sonrası, cinsel ilişkiler daha rahat ve tatmin alınabilen nitelikte gerçekleşmekte, mutlu bir cinsel yaşam beraberinde özellikle ruhsal olarak sağlıklı bireyleri meydana getirmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranı
Türkiye’de Cinsellik Kadını Hasta Ediyor
Histeroskopi Sonrası İyileşme Süreci