Vajinismus Nedir?

Vajinismus kısaca cinsel ilişkiye girememe ya da ağrılı cinsel ilişki olarak tanımlanan bir cinsel fonskiyon bozukluğudur. Nedeni genellikle psikolojik olmakla birlikte fizyolojik problemler de vajinismusa kaynaklık edebilmektedir. Vajinismus  probleminin tedavisi ertelenmemelidir. Aksi halde; birtakım psikolojik problemler açığa çıkabilmektedir. 

Vajinismus Fiziksel mi Yoksa Psikolojik Bir Problem midir?

Vajinismus problemi her kadında farklı nedenler ile açığa çıkabilmektedir. Genellikle psikolojik kaynaklıdır ve çocukluk dönemi ile gelişme çağında yaşanan olaylar da vajinismusa neden olabilmektedir.

Vajinismus Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Vajinismus problemi tedavi edilmediği taktirde ya da tedavisine geç kalınması halinde birtakım psikolojik problemler açığa çıkabilmektedir. Bu durum kadının hem sosyal ilişkilerini hem de duygusal ve cinsel bağlamdaki ilişkilerini olumsuz etkilemektedir.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Olur?

Vajinismus tedavisinde öncelikle nedenleri belirlenmektedir. Bu probleme neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bununla birlikte farklı terapi teknikleri uygulanmaktadır. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa o kadar kısa sürede iyileşme sağlanabilmektedir. 

Vajinismus Terapisine Eşimin de Katılması Gerekir mi?

Vajinismus problemi sadece kadınların sorumluluğuna bırakılmamalıdır ve tedavi sürecine eşlerin de katılması önerilmektedir. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

vajina beyazlatma
histeroskopi
idrar kaçırma