Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus genç kızın ilişki esnasında kendini istemsiz olarak kasması, erkeği reddetmesi ve ilişkiye girememesidir.

Ülkemizde görücü usulü evliliklerin hala olması, genç kızlara evlilik öncesi okul döneminde veya ailesi tarafından herhangi bir bilgilendirilme yapılmaması, dünyanın ve hayatın bir gerçeği olmasına rağmen hep geçmişte aynı konumdaki kötü örneklerin verilmesi genç kızlarda ilk ilişkide korku imparatorluğu yaratmaktadır. Aynı zamanda bu erkekler için de geçerlidir. Erkeklere de eğitim verilmediği veya yanlış ve kaba ilişki için önerilerde bulunulduğu için ilk ilişkide ki davranış ve yaklaşım genç kızda negatif bir etki yaratmaktadır.

Vajinismus öncelikle bir psikolojik sorun olarak değerlendirilmekte olup, acaba kızda bir anatomik sorun var mı?

Erkek doğru mu yapıyoru ayırt etmek lazım. Gerçek vajinismus hastaları jinekolojik masaya dahi yatamazlar. İknayla yatan hastalar ise muayene etme aşamasında kitlenme ve defans gösterirler. Muayene edebildiğimiz hastaların çoğunda ise basit psikolojik, anatomik veya erkek faktörü vardır. Erkeğin sert davranması sonrası kız kendini kitlemiştir veya kızlık zarı yapısı ilişkiye uygun değildir ve kız birkaç denemeden sonra artık kendini kitlemiştir. Vajinismus edingel olmuştur. Jinekoloğa düşen iyi bir konuşma sonrasında hastayı jinekolojik muayene ikna etmelidir. Bu konuyla ilgilenen bir jinekolog eğer vajinismus anatomik veya eşe bağlı bir sorun olmadığı tanısını koyarsa asıl vajinismus tedavisi için harekete geçer. Burada kişisel iletişim, hipnoz, anotomi eğitimi ve seanslarla hasta vajinismus tedavisine yönlendirilir. Vajinismus tedavisinde eğer anatomik bir sorun varsa öncelikle sorun çözülür. Arkasından kişisel özel yöntem ve terapilerle sonuca gidilir.

Feminart Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek kliniğinde gerçek vajinismus tedavisi oranı %96 dır. Bu süreçte gerektiğinde cinsel fonksiyon bozukluklarıyla ilgilenen psikolog meslektaşlarımızla da hastalarımızı irtibat halinde tutmaktayız.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

tüp bebek tedavisi
idrar kaçırma