Tüp Bebek Tedavisi

Hayat şartları, beslenme düzeni, geç yaşta anne olma isteği gibi durumlar günümüzde çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin tüp bebek tedavisine başvurma oranını arttırmaktadır. Türkiye’de uygulanan Tüp bebek tedavileri, Avrupa ve Amerika Birleşik devletleri ile aynı teknolojiye sahiptir. Bu nedenle yurt dışından da Türkiye’de Tüp Bebek tedavisine olan talep oldukça fazla olmaktadır. Ancak bazı kişilerde uygulanan tüp bebek tedavisi tek seferde başarıya ulaşırken, bazı kişilerde ise defalarca deneme yapılması gerekmektedir.

Tüp bebek tedavilerinde başarısız olmak kesinlikle ilk denemede sonuç almamak olarak algılanmamalıdır. Ancak 3. Denemeden sonra da başarı sağlanmaması durumunda, başarısızlık durumundan bahsedilebilmektedir. Bu durumda alternatif yöntemler denenmektedir.

Tüp bebek tedavisinin başarısını etkileyen faktörler göz önünde bulundurulmalı ve tedaviyi uygulayacak hekimle tüm detaylar görüşülmelidir.

Tüp Bebek Tedavisine Neden İhtiyaç Duyulmaktadır?

Tüp bebek tedavisindeki hedef kaliteli embriyoyu uygun zaman diliminde ve koşullarda transfer işlemini gerçekleştirebilmektir. Her geçen gün gelişen Tüp bebek tedavi yöntemleri embriyo, sperm ya da yumurta dondurma işlemleri ve genetik testler yardımı ile başarı oranını arttırmaktadır. Ancak gelişen teknolojiye rağmen tüp bebek tedavisinin başarısını etkileyen faktörler bulunmaktadır.

Bu faktörler arasında en önemli olanı ise anne adayının yaşıdır. Anne adayının yaşı ne kadar ileriyse, başarı oranı aynı seviyede düşmektedir.

  • İlerleyen yaşla birlikte döllenmenin azalması,
  • Yumurtalıkların yaşının da ilerlemesi,
  • Rahim gücünün azalması yani döllenen yumurtanın rahimde tutulmasının zorlaşması,
  • Yaş ilerledikçe miyom görülme sıklığının artması,
  • Endometriozis hastalığının ileri yaştaki hastalarda daha sık görülmesi,
  • Genç yaştaki anne adayları ile kıyaslandığında ileri yaştaki anne adaylarının rahim, yumurtalık bölgelerinden cerrahi müdahale geçirmiş olmalarının daha yüksek oranda olması

Tüp bebek tedavisinde başarı oranının yaşla bağlantısının nedenleri arasında yer almaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Elde Edilmemesinin Tek Nedeni Yaş mıdır?

Tüp bebek tedavisin başarısını etkileyen faktörler arasında anne adayının yaşının ilerlemesi tek neden değildir. Anne adayının yaşı genç olsa bile, rahim içinde miyom olması, rahim içinde polip olması embriyonun tutunmasını etkileyen nedenler arasında gösterilmektedir. Tüp bebek tedavisi öncesinde doktor muayenesi sırasında rahim içerisinde miyom ya da polip varsa, doktorunuzun bu durumu değerlendirmesi, gerekirse önce tedavi daha sonra tüp bebek denemesi yapılmalıdır. Rahim içerisinde bir sorun olup olmadığı rahim içine sıvı verilerek ultrasonografi yöntemi ile kolayca tespit edilmektedir.

Tüp bebek tedavisini olumsuz etkileyen faktörler arasında tüplerde sıvı birikmesi de yer almaktadır. Hatta genç anne adaylarında başarısız tüp bebek denemelerinin en sık karşılaşılan nedeni tüplerde sıvı birikmesidir. Doktorunuzla iletişime geçerek tedavi olmanızı gerektiren bir durumdur.

Hormonal Bozukluklar Tüp Bebek Tedavisine Engel Olabilir mi?

Beyindeki hipofiz bezinde salgılanmakta olan ve süt hormonu olarak bilinen Prolaktin hormonundaki artış ve tiroid bezinde yaşanan anormallikler, tüp bebek tedavisinin başarısını etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Tüp bebek tedavisine başlamadan önce yapılan kan testleri sonucunda bu rahatsızlıklar saptanmakta ve tedavi edilebilmektedir.

İnsülin ve erkeklik hormonları artışı da tüp bebek tedavisinin başarısızlıkla sonuçlanma nedenlerinden biridir. Bu duruma genellikle polikistik over sendromu ve böbrek üstü bezlerindeki aşırı çalışma neden olmaktadır. Bu sendrom aynı zamanda kısırlık ve düşük riskini doğurmakta olan ancak tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Bir diğer incelenmesi gereken durum ise doğuştan gelen ya da sonradan gelişebilen pıhtılaşma sorunları ve bağışıklık sistemi rahatsızlıklarıdır.

Yaşam Tarzı ve Beslenme Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranını Etkilemekte midir?

Aşırı kilolar, Tüp bebek tedavisinin başarısını etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Aşırı kilolar, bedenin her bölümüne zarar verdiği gibi, doğurganlık oranını da azaltmaktadır. Bu nedenle tüp bebek tedavisine başlamadan önce fazla kilolardan kurtulmak için bir diyetisyen eşliğinde beslenme planı uygulanmalıdır. Bir diğer yandan aşırı zayıflık da tüp bebek tedavisini olumsuz etkileyen nedenler arasında yer almaktadır. Aşırı zayıf kişilerde vitamin ve mineral eksiklikleri, ya da vücutta aşırı zayıflamaya neden olabilecek rahatsızlıklar araştırılmalıdır.

Sigara kullanımı da tüp bebek tedavisi sırasında olumsuz sonuçlara neden olabilen bir durumdur. Sigara kullanımı hayatın her alanında zararlı olsa da, özellikle doğurganlığa ve bebeğe olan olumsuz etkilerinden sıklıkla bahsedilmektedir. Tedavi sırasında sigara kullanımı embriyonun rahime tutunmasına engel olmaktadır.

Stres de tüp bebek tedavisinin başarısını etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Genel anlamda stresli bir hayata sahip olunmasının yanı sıra tedavi sırasında çiftlerin strese girmesi de sıklıkla karşılaşılan ancak tedaviyi olumsuz yönde etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Tedavi sırasında psikolojik danışmanlık almak tedavinin başarıya ulaşmasına yardımcı olmaktadır.

Enfeksiyonlar Tüp Bebek Tedavisini Olumsuz Yönde Etkiliyor

Parazitler ve bakteriler vajinal enfeksiyonlara ve mantara neden olmaktadır. Vajinal muayene ile böyle bir sorunun olup olmadığı saptanmalıdır. Bir diğer yandan vajinada oluşan enfeksiyon ve mantarlar cinsel ilişki ile erkeğe de bulaşabilmekte ve sperm kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Muayene sırasında vajinal enfeksiyon teşhisi konması durumunda uygun görülen antibiyotik ve antifungal ilaçlar ağız ya da vajinal fitil yoluyla verilecek ve tedavi gerçekleşecektir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranı
Lazerle Vajina Daraltma
Vajina Genişlemesi Nedenleri Nelerdir