Lazerle Vajina Daraltma

Vajina Nedir?

Vajina, önde üretra ve mesane, arkada ise rektum ve anal kanal arasında uzanan yaklaşık 7-9 cm uzunluğu yapısında bir tüptür. Ancak genel olarak bilinen yönüyle vajina, kadın vücudunda doğumun ya da cinsel ilişkinin gerçekleşmesini sağlayan alan olarak bilinmektedir. Temel olarak vajina esneyebilen ve genişleyebilen bir yapıya sahiptir. Bu durum cinsel ilişkilerde ve doğum esnasında başta olmak üzere pek çok durumlarda devreye giren bir biyololojik yapıdır. Vajina, doğum kanalının alt bölümünü oluşturur ve menstrual (adet) kanının boşaldığı bölgedir. Vajina, iç ve dış genital organlar arasında bir pasaj görevi görmektedir. Bu açıdan üreme sağlığı ve cinsel sağlık açısından belirleyici, kadın sağlığı açısından ise özel bir öneme sahiptir.

Vajina Esnekliği

Doğum yolu ve cinsel ilişkinin gerçekleştiği yer olarak vajina, esnek ve genişlemeye müsait bir yapıya sahiptir. Bu yapısı, doğum esnasında ortalama 3 kiloluk bebeğin çıkmasını sağlayan doğum yolu olmasından da anlaşılabilmektedir.

Ancak vajinanın sahip olduğu bu esnek yapı, pek çok faktörden olumsuz şekilde etkilenmektedir. Bu faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yaş Faktörü; yaşın ilerlemesi vajenin esnekliğini ve nemini kaybetmesine, dolayısıyla vajen mukozasının incelmesi ve kolay zedelenebilir hale gelmesine sebep olmaktadır. Bu durum cinsel isteği de azaltan bir etken oluşturabilmektedir.
  • Menopoz; kadınlık hormonları olarak adlandırılan östrojen ve progesteron menopozal geçiş döneminde azalmaya başlar. Bu dönem 35 yaş gibi erken bir dönemde başlayabildiği gibi, 59 yaşına kadar da uzayabilmektedir. Bu durum vajinanın sahip olduğu esnekliği de olumsuz etkilemektedir.
  • Birden fazla doğum gerçekleştirilmesi; doğum sırasında vajina alabileceği en esnek ve geniş hali almaktadır bu durumun birden fazla sayıda gerçekleşmesi, fazla genişlemeye maruz kalmasıyla esnekliğini yitirmesine sebep olmaktadır.
  • Östrojen hormonunun düzensiz çalışması; düşük lifli beslenme, stres, sigara ve alkol kullanımı, aşırı kafein kullanımı gibi etkenler östrojen hormonunun fazla olmasına sebep olabilirken, düşük yağ içerikli diyetlerle beslenme ya da aşırı diyet ve egzersiz uygulanması, aşırı stres östrojen hormonunun düşük olmasına sebep olabilmektedir. Bunun dışında hormon tedavilerinde ve menopoz döneminde de östrojen hormonu düzensiz hale gelebilmektedir.
  • Geçirilmiş enfeksiyonlar ve özellikle sigara tüketiminin vajina esnekliği üzerinde etkisi önemli niteliktedir.
  • Kişinin elastik (kollajen) doku zayıflığı
  • Sistemik hastalıklar

Bu olumsuz faktörlerin etkisine bağlı olarak vajina doğal olarak sahip olduğu esneyebilen, genişleyebilen, gerektiğinde saran (kasılan) yapısını kaybedebilir ve belirgin şekilde genişleyebilir. Bu durum, genişleme kaybının boyutuna bağlı olarak, sarkma, idrar kaçırma gibi durumlara sebep olabilmektedir. Ayrıca vajinada meydana gelen genişleme sonucu, cinsel ilişkide ağrı, kayganlık hissinin kaybı, cinsel ilişki sırasında ses gelmesi ve orgazm olamama, tatminsizlik gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Vajina daraltma ameliyatları tam da bu nedenlerle ortaya çıkmış olan cerrahi müdahalelerdir. Vajinada ortaya çıkan, estetik açıdan kötü görünüm ve fonksiyonel bozukluklar vajina daraltma yöntemiyle ortadan kaldırılabilmektedir.

Vajina Daraltma Nedir?

Vajinanın estetik ya da fonksiyonel işlevini düzeltmek amacıyla yapılan cerrahi operasyonlara, vajina daraltma ya da diğer adıyla vajinoplasi adı verilmektedir. Vajina daraltma ameliyatlarında amaç, doğum yolu ya da cinsel ilişkiye girilen yer olarak bilinen vajinada, çeşitli faktörlerden etkilenme sonucu meydana gelen genişlemenin ortadan kaldırılması, organın estetik açıdan da fonksiyonel açıdan da düzeltilmesidir. Yukarıda da belirttiğimiz çeşitli faktörlerle vajinada meydana gelen deformasyon, vajina daraltma ameliyatıyla ortadan kaldırılabilmektedir. Bu durum hem kadının genital organlarının sağlığı açısından hem doğru fonksiyonel işleyişin yeniden kazandırılması açısından oldukça önemlidir. Aynı doğrultuda, vajinanın elastik yapısını kaybetmesi sonucu meydana gelen genişleme ve potluğun, cinsel ilişkilerde tatminsizliğe sebep olması durumuna estetik ve fonksiyonel bir çözüm olanağı sunulmakta, birlikteliklerin mutluluğu daha sağlıklı oranda sağlanabilmektedir.

Vajina daraltma muayenesi sırasında yapılan tetkikler sonucunda, vajinada yaşanan fonksiyon kaybının boyutu belirlenmekte ve estetik değerlendirmeyle de birlikte işleme karar verilmektedir. Hastanı asıl şikayetine de bağlı olarak, vajinal daraltma tipine karar verilmektedir. Bu bağlamda vajinal daraltma uygulaması esas itibariyle, Cerrahi Vajina Daraltma ve Lazer Vajina Daraltma olmak üzere iki tipe ayrılmaktadır. Cerrahi operasyon daha çok ağır tip hastalarda uygulanan, tekrarı olmayan yani bir kez uygulanabilen operasyonlardır.

Lazer Vajina Daraltma ve Avantajları

Lazerle, yaklaşık 15 cm’lik bir başlık ile vajina içine uygulama yapılan daraltma yöntemidir. 6 hafta arayla gerçekleştirilen bu uygulama sonucunda vajen dokusu yenilenmektedir. 1 yıl ara ile doz tekrarı yapılarak işlem gerçekleştirilir.

Lazerle vajina daraltma, hafif ve orta şiddetteki genişlemelerin tedavi edilmesinde uygulanan operasyonlardır. Vajinanın sahip olduğu elastik yapıyı orta ya da hafif boyutta kaybetmiş olduğu, asıl şikayetlerin de baz alınarak meydana gelmiş hasara göre vajinanın sıkılaştırılması ve daraltılması işlemidir. Tıpkı cerrahi operasyonda olduğu gibi, lazer vajina daraltma operasyonunda da en uygun zaman, kadında adet bitiminin yaşandığı zamandır. Çünkü adet bitimi, kadında kadınlık hormonunun en yüksek olduğu dönemdir ve bu dönemde iyileşme süreci en sağlıklı ve hızlı şekilde gerçekleşebilmektedir.

Lazer vajina daraltma operasyonu, cerrahi vajina daraltma operasyonuna göre de olmak üzere pek çok avantaj taşımaktadır.

İdrar kaçırma şikayeti varsa şikayetlerde % 80 oranında azalma hızlıca sağlanabilmektedir.

Lazer, vajen dokusunun gençleşmesini ve yenilenmesini sağlar.

Lazerle daraltma yöntemi sonucu meydana gelen yenilenme 6 haftada, vajinanın daralmasını, buna bağlı olarak cinsel tatminin artmasını sağlamaktadır.

Lazerle vajina daraltma işleminde sadece vajina girişine ağrı kesici merhemler sürülmekte ve bunun dışında herhangi bir ağrı kesici ya da anestezi uygulanmamaktadır. Bu açıdan ağrısız ve risk oranı oldukça düşük operasyonlardır.

Öncelikle bu tür uygulamalar, risk ihtimali çok düşük operasyonlardır. Oluşabilecek komplikasyonlar, tabi ki uygulamanın niteliğine bağlıdır ancak taşıdıkları risk miktarı oldukça düşüktür diyebiliriz.

Lazer vajina daraltma operasyonları, cerrahi vajina daraltma operasyonlarından farklı olarak tekrar tekrar yapılabilen operasyonlardır. Hatta lazer vajina daraltma operasyonları cerrahi vajina daraltma operasyonları sonrasında, vajinasında daha çok darlık talep eden hastalarda da uygulanabilmektedir.

Lazer vajina daraltma operasyonları, hastanın sosyal yaşantısında bir kısıtlama yaratmayan operasyonlardır. Hatta bu özellikleri doğrultusunda, dolaylı yoldan da olsa birey için ilerleyen süreçlerde daha sağlıklı bir sosyal yaşantı sağlayan operasyonlardır diyebiliriz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Lazerle Vajina Daraltma
Tüp Bebek Tedavisine Hazırlık
Tüp Bebek Tedavisi