vajinismus tedavisi

Vajinismus Nedir?

Bir tür cinsel fonksiyon bozukluğu olan vajinismus, kadınlarda görülen cinsel ilişkiye girememe ya da ağrılı cinsel ilişki problmidir. Genellikle psikolojik nedenlerle açığa çıkan vajinismus problemi; birkaç seans süren terapi ve ev alıştırmaları ile tedavi edilebilmektedir. Öyle ki vajinismus problemi; Türkiye gibi kapalı toplum yapısında olan ülkelerde daha sık görülmektedir. 

Vajinismus problemi yaşayan kadınlar cinsel ilişkiye girememenin dışında jinekolojik muayene de olamamaktadır. Bununla birlikte tedavi edilmeyen vajinismus problemi; sosyal ortamlarda güvensizlik ve birtakım psikolojik problemlere neden olmaktadır.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus genç kızın ilişki esnasında kendini istemsiz olarak kasması, erkeği reddetmesi ve ilişkiye girememesidir.

Ülkemizde görücü usulü evliliklerin hala olması, genç kızlara evlilik öncesi okul döneminde veya ailesi tarafından herhangi bir bilgilendirilme yapılmaması, dünyanın ve hayatın bir gerçeği olmasına rağmen hep geçmişte aynı konumdaki kötü örneklerin verilmesi genç kızlarda ilk ilişkide korku imparatorluğu yaratmaktadır. Aynı zamanda bu erkekler için de geçerlidir. Erkeklere de eğitim verilmediği veya yanlış ve kaba ilişki için önerilerde bulunulduğu için ilk ilişkide ki davranış ve yaklaşım genç kızda negatif bir etki yaratmaktadır.

Vajinismus öncelikle bir psikolojik sorun olarak değerlendirilmekte olup, acaba kızda bir anatomik sorun var mı?

Erkek doğru mu yapıyoru ayırt etmek lazım. Gerçek vajinismus hastaları jinekolojik masaya dahi yatamazlar. İknayla yatan hastalar ise muayene etme aşamasında kitlenme ve defans gösterirler. Muayene edebildiğimiz hastaların çoğunda ise basit psikolojik, anatomik veya erkek faktörü vardır. Erkeğin sert davranması sonrası kız kendini kitlemiştir veya kızlık zarı yapısı ilişkiye uygun değildir ve kız birkaç denemeden sonra artık kendini kitlemiştir.

Vajinismus edingel olmuştur. Jinekoloğa düşen iyi bir konuşma sonrasında hastayı jinekolojik muayene ikna etmelidir. Bu konuyla ilgilenen bir jinekolog eğer vajinismus anatomik veya eşe bağlı bir sorun olmadığı tanısını koyarsa asıl vajinismus tedavisi için harekete geçer. Burada kişisel iletişim, hipnoz, anotomi eğitimi ve seanslarla hasta vajinismus tedavisine yönlendirilir. Vajinismus tedavisinde eğer anatomik bir sorun varsa öncelikle sorun çözülür. Arkasından kişisel özel yöntem ve terapilerle sonuca gidilir.

Feminart Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek kliniğinde gerçek vajinismus tedavisi oranı %96 dır. Bu süreçte gerektiğinde cinsel fonksiyon bozukluklarıyla ilgilenen psikolog meslektaşlarımızla da hastalarımızı irtibat halinde tutmaktayız.

Vajinismus Tedavisi Sıkça Sorulan Sorular

Vajinismus Nedir?

Vajinismus kısaca cinsel ilişkiye girememe ya da ağrılı cinsel ilişki olarak tanımlanan bir cinsel fonskiyon bozukluğudur. Nedeni genellikle psikolojik olmakla birlikte fizyolojik problemler de vajinismusa kaynaklık edebilmektedir. Vajinismus  probleminin tedavisi ertelenmemelidir. Aksi halde; birtakım psikolojik problemler açığa çıkabilmektedir. 

Vajinismus Fiziksel mi Yoksa Psikolojik Bir Problem midir?

Vajinismus problemi her kadında farklı nedenler ile açığa çıkabilmektedir. Genellikle psikolojik kaynaklıdır ve çocukluk dönemi ile gelişme çağında yaşanan olaylar da vajinismusa neden olabilmektedir.

Vajinismus Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Vajinismus problemi tedavi edilmediği taktirde ya da tedavisine geç kalınması halinde birtakım psikolojik problemler açığa çıkabilmektedir. Bu durum kadının hem sosyal ilişkilerini hem de duygusal ve cinsel bağlamdaki ilişkilerini olumsuz etkilemektedir.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Olur?

Vajinismus tedavisinde öncelikle nedenleri belirlenmektedir. Bu probleme neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bununla birlikte farklı terapi teknikleri uygulanmaktadır. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa o kadar kısa sürede iyileşme sağlanabilmektedir. 

Vajinismus Terapisine Eşimin de Katılması Gerekir mi?

Vajinismus problemi sadece kadınların sorumluluğuna bırakılmamalıdır ve tedavi sürecine eşlerin de katılması önerilmektedir. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

tüp bebek
Lazerle Vajina Daraltma
vajina beyazlatma