İdrar kaçırma nedir?

İdrar kaçırma problemi; özellikle kadınlarda sık görülen bir problemdir. Günlük yaşamda gerek psikolojik gerekse de sosyolojik problemlere neden olan idrar kaçırma problemi yaşam kalitesini de önemli ölçüde düşürmektedir. İdrar torbasının belirli nedenler ile deformasyona uğraması ya da sıkışma yaşamasının bir sonucu olan idrar kaçırma probleminin mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

İdrar kaçırma probleminin nedenleri nelerdir?

İdrar kaçırma probleminin nedenler şu şekilde sıralanabilmektedir;

- İdrar yollarında enfeksiyon bulunması

- ideal kilonun üzerinde olma

- vajinal bölgede enfeksiyon bulunması

- psikolojik ve nörolojik nedenler

- fazla ve zor doğum

- ileri yaş

- mesanede taş ya da tümör oluşumu

İdrar kaçırma problemi nasıl tedavi edilir?

İdrar kaçırma tedavisinde öncelikle ayrıntılı bir tanı süreci yaşanarak nedenleri belirlenmektedir. Böylece idrar kaçırma problemine neden olan faktörler gerekli tedavi yöntemleri ile giderilebilmektedir. Aynı zamanda çeşitli kas egzersizleri de idrar kaçırma probleminin önüne geçilebilmesinde etkendir. İdrar kaçırma probleminde cerrahi dışı yöntemlerin fayda sağlamadığı durumlarda cerrahi yöntemlere de başvurulabilmektedir. 

İdrar kaçırma tedavisi ne kadar sürer?

İdrar kaçırma tedavisi uygulanacak tedavi yöntemine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir. 

İdrar kaçırma tedavisi sonrasında problem tekrarlar mı? 

İdrar kaçırma problemine neden olan faktörlerin tekrar açığa çıkması; tekrar idrar kaçırma problemine neden olabilmektedir. Bu nedenle doktorun önerdiği egzersiz programları aksatılmamalıdır. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Türkiye’de Cinsellik Kadını Hasta Ediyor
tüp bebek tedavisi