İdrar Kaçırma Probleminin Tedavisi

İdrar kaçırma, sosyal yaşam başta olmak üzere yaşam kalitesini oldukça etkileyen bir durumdur. Genellikle 30 yaş üzeri kadınlarda sıklıkla görülmektedir. Ancak toplumda her yaştan erkek ve kadın için büyük bir sağlık sorunu olarak ortaya çıkmaktadır. İdrar kaçırma problemi normal bir tablo olarak değerlendirmek yanlıştır. Özellikle yaşın ilerlemesine bağlı olarak gelişen tablolarda yaşla beklenen bir problem olarak değerlendirilmemelidir. Bu durum yalnızca İdrar Kaçırma Probleminin Tedavisi için uygulanacak yöntemlerin geciktirilmesine neden olmaktadır.

İdrar kaçırma problemi; kontrol altına alınamayan ve istenmeyen idrar tutamamama hali olarak kısaca açıklanabilir. Bu problem sıklıkla kadınların şikayetçi olduğu bir sorundur. Çok sayıda doğum yapan, menopoza girmiş ve aşırı kilolu olan kadınlarda daha yaygın görüldüğünü söylemek mümkündür. Ancak daha erken yaşlarda da zaman zaman görülebilmektedir. Yani idrar kaçırma problemi genetik ve ırksal sebeplerden de ortaya çıkabilmektedir.

İdrar kaçırma problemi yukarıda da bahsedildiği gibi pek çok açıdan yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca kişilerin bu durumu saklaması ve rahatsız olmasına bile neden olmaktadır. Günümüzde pek çok kişinin idrar kaçırma problemini gizleyerek İdrar Kaçırma Probleminin Tedavisi için geç kaldığını da söyleyebiliriz. Ancak bu durum yalnızca tedavinin gecikmesine bağlı olarak hayat kalitesinin de düşmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle tıbbi tedavi yöntemlerinin uygulanması oldukça önemlidir.

İdrar Kaçırma Probleminin Nedenleri

İdrar Kaçırma Probleminin Tedavisi hakkında bilgi vermeden önce problemi tetikleyen nedenleri incelemek gerekir. Ayrıca unutulmamalıdır ki idrar kaçırma yalnızca bir problem değil önemli hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle hormon eksikliklerinde, pelvik taban kaslarındaki zayıflamalarda, nörolojik hastalıklarda, idrar yolu enfeksiyonlarında idrar kaçırma durumu ile karşılaşıldığını ifade etmek gerekir.

Öksürme, gülme, yürüme ve ağır kaldırma anlarında idrar kaçırma şikayetleri oluşur. Bu durumlar genellikle zor ve travmalı doğumlara bağlı olarak pelvik kaslarındaki gevşeme ve zayıflamaya bağlı olarak gelişmektedir. Ayrıca ürolojik hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan tüm hastalıkların idrar kaçırma probleminin zeminini oluşturduğunu da söyleyebiliriz. Bu nedenle İdrar Kaçırma Probleminin Tedavisi ve altta yatan nedenlerin araştırılması için bir hekime başvurulması önerilir. Ayrıca idrar kaçırmaya eşlik eden kanama ve zorlanma gibi ciddi idrar şikayetlerinde de problemin geciktirilmeden bir hekime başvurulması ve tedavi işlemlerinin başlatılması gerekmektedir.

İdrar Kaçırma Probleminin Tedavisi

İdrar Kaçırma Tedavisi probleme yani idrar kaçırma tipine göre değişiklik göstermektedir. Tedavi öncesinde idrar kaçırma tipleri incelenmekte ve nasıl, ne zaman idrar kaçırıldığına bağlı olarak bir teknik belirlenmektedir. Bu üç tip ise; stres tipi idrar kaçırma, sıkışma tipi idrar kaçırma ve karışık tipte idrar kaçırmadır.

Stres tipi idrar kaçırma probleminde; öksürme, hapşırma, gülme, koşma, atlama, ağır eşya kaldırma gibi durumlar ele alınmaktadır. Bu tipteki idrar kaçırma probleminde idrar torbasına olan basınç artmakta ve buna bağlı olarak idrar kaçırma sorunu ortaya çıkmaktadır. Sıkışma tipi idrar kaçırma; genellikle ani ve engellenemeyen durumlarda yaşanılan idrar kaçırma tipidir. Bu tipte mesane kaslarında kasılmalar meydana gelir ve istemsiz bir şekilde idrar kaçırma durumu yaşanmaktadır. Karışık tipte ise; hem stres hem de sıkışma tipinin özellikleri aynı anda görülmektedir.

Bu nedenle her bir tip için uygulanacak tedavi yöntemlerinin teknikleri farklılık gösterebilmektedir.

Sıkışma tipi idrar kaçırma durumlarında uygulanan İdrar Kaçırma Probleminin Tedavisi içerisinde mesaneye daha fazla miktarda idrarın tutulması öğretilmektedir. Bu nedenle mesane jimnastiği gibi bir takım teknikler önerilmektedir. Kafeinli içecekler, alkol, soda, asitli gıdalar ve baharat tüketiminin durdurulması tedavi sürecinde oldukça önemlidir. Bahsedilen bu genel önlemler sonucunda ve mesane jimnastiği ile birlikte idrarın mesanede uzun süreli kalması ve mesane kapasitesinin arttırılması sağlanmaktadır. Eğer bu tedavi yöntemi sonuç vermezse; ilaç tedavisine başvurulmaktadır.

Stres tipi idrar kaçırma tedavisinde ise pelvik kas egzersizleri tedavinin ilk basamağını oluşturmaktadır. Ancak bu egzersiz tedavilerinden beklenen yanıt alınamadığında hastanın uygunluğuna göre Lazer tedavisi uygulanabilmektedir. Altı hafta ara ile yapılan ağrısız on dakikalık üç seans %90’a kadar hastanın şikayetlerini gidermektedir.

Cerrahi tedavi yöntemine ileri vajinal anatomi bozukluklarında, idrar kesesinde sarkma, gibi durumlarda başvurulmaktadır. Ayrıca idrar kaçırma probleminin tedavisinde kullanılan cerrahi tedavinin de pek çok yöntemi bulunmaktadır. En sık kullanılan yöntem ise askı tekniğidir. Bu operasyonun başarı oranı ise oldukça yüksektir.

Tedavi öncesinde hekim tarafından net bir yöntem belirlenmesi için kişinin özgeçmişi sorgulanmaktadır. Hastalık kaynaklı ya da diğer etkenlerden kaynaklı olup olmadığı bu özgeçmiş sorgulaması esnasında ortaya çıkmaktadır. Buna bağlı olarak da bir tedavi metodu düzenlenmektedir. Bu nedenle idrar kaçırma problemlerinde tüm detayların açık bir dille hekime ifade edilmesi önemlidir. Doktorun şikayete neden olan tüm problemlerin düzelmesi ve hatta tümü ile iyileşmesi için yardımcı olacağı unutulmamalıdır.

Bu nedenle tedavi öncesinde idrar kaçırmayla ilgili sorulan tüm sorulara doğru ve net bilgilerin aktarılması gerekir. Çekinme ya da utanma sonucunda verilen yanlış ve eksik bilgiler tedavinin aksamasına veya yanlış tedavi uygulanmasına neden olabilmektedir. Bu durum yalnızca zaman kaybını değil daha büyük idrar kaçırma problemlerinin yaşanmasına zemin oluşturmaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Vajinismus Nedir?