Günümüz teknolojisinde hastalıkların belirlenmesi ve tedavisi, geliştirilen teknolojik aletler ile birlikte daha kolay ve hızlı bir hale gelmiş bulunmaktadır. Bilindiği üzere hastalıkların belirlenmesindeki en önemli adım tanı koyabilmektir. Doğru tanı ile birlikte hastaların tedavi edilmesi ve sağlığına kavuşması da mümkün olmaktadır. Histeroskopi; tanı koyabilmek adına geliştirilmiş, son derece teknolojik ve oldukça işlevsel bir alettir. Daha önce adını duymamış veya ne için kullanıldığını bilmeyen kişiler için, “Histeroskopi uygulamasının amacı nedir?” konulu makalemizi tüm detaylarıyla birlikte aktarmaya çalışacağız. Histeroskopi hakkında gerekli tüm bilgileri edineceğiniz yazımıza gelin hep birlikte göz atalım.

Histeroskopi Tekniği ve Uygulaması

Kadın hastalıkları üzerine geliştirilen Histeroskopi, kadın hastalıklarının tanısını koymak için kullanılmaktadır. Histeroskopi tekniği ile kadınların neden bebek sahibi olamadığı, neden kadın hastalıkları yaşadığı veya neden kanama meydana geldiği gibi sorulara cevap bulabilmek oldukça kolay hale gelmektedir. Bunun yanı sıra kürtaj sırasında histeroskopi tekniği kullanılarak rahim içinde var olan yapışıklık veya tümör oluşumlarının varlığı da net bir biçimde gözlenmekte ve tedavisine olanak sağlanmaktadır. Uzun süre bebek sahibi olamayan kadınlara yapılan laporoskopik yöntemle eş zamanlı kullanılan histeroskopi yöntemi, sorunun tam olarak neden kaynaklandığına da kesin bir şekilde cevap bulunmasına yardımcı olmaktadır.

Histeroskopi yöntemi gerekli görüldüğü takdirde ameliyat veya muayene odasında kolaylıkla gerçekleştirilen bir yöntemdir. Hastaların tercihine göre lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilmekte olup toplamda 15 ila 30 dakika süren bir işlemdir. Histeroskopi tekniğinde, vajina yolundan girilerek rahim ağzı ve rahim içi tamamıyla gözlenebilmektedir. Histeroskopi sırasında rahim içinde gerçekleştirilmesi gereken başka bir işlem varsa o da aynı zamanda yapılabilmektedir.

Histeroskopi Kimlere Uygulanır?

Histeroskopi yöntemi için uygun olan kişiler şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Rahim İçi Yapışıklık: Kadınlarda sıkça rastlanan kadın hastalıklarının başında Asherman sendromu yani rahim içi yapışıklık gelmektedir. Birtakım operasyonlardan sonra rahim içinde yapışıklık meydana gelir. Histeroskopi ile rahim içinde var olan yapışıklık giderilerek, kadınların yeniden adet görmesi veya hamile kalması sağlanabilmektedir.
  • Spiral Çıkartma: Gebe kalmayı engelleyen spiraller, bazen bulunduğu yerden kolayca çıkarılamayabilinir. Bu durumlarda ise Histeroskopi yönteminden yardım alınarak rahim içinde kaybolan spiraller kolaylıkla çıkartılır.
  • Fazla Kanama: Kadınların bir kısmında, adet döneminde normalden fazla kanama olduğu gözlenmektedir. Histeroskopi yöntemi ile bu durumun nedeni araştırılır ve tedavi şekli doğru bir şekilde belirlenir.
  • Polip ve Myom: Histeroskopi ile gerçekleştirilen işlemler arasında, rahim içinde büyüyen myomların alınması bulunmaktadır. Bunun yanı sıra rahim içinde bulunan poliplerin alınarak, iyi veya kötü huylu olduklarının araştırılması işlemi içinde sıkça kullanılmaktadır.
  • Kısırlık: Anne olmak isteyen ama hamile kalamayan kadınlarda, sıkça tercih edilen tanı koyma yöntemi Tanısal Histeroskopidir. Bu sayede, rahimde gebe kalmaya engel olan sorunlar tespit edilerek tedavileri yapılır ve hamile kalmaya engel sorunlar ortadan kaldırılır.
  • Tekrarlıyan Düşükler: Hamile kalabilen fakat ilk aylarda bebeğini düşüren kadınlarda, sorunun nedenini araştırmak için Histeroskopiden yardım alınmaktadır.
  • Tekrarlıyan Tüpbebek Başarısızlığı: Bu durumda da histeroskopiden faydalanılmaktadır.
  • Operatif Histeroskopi: Histeroskopi ile tanısı konulmuş hastalıkların tedavi edilmesi de mümkün olmaktadır. Özellikle rahim içi yapışıklık, polipler, myomlar, rahim içine ikiye bölen septumlar ve ablasyon uygulaması için histeroskopiden yardım alınmaktadır. Tüm bu rahatsızlıkların tedavisi Histeroskopi ile kesin bir şekilde yapılabilmektedir.

Histeroskopi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Histeroskopi uygulaması için en doğru zaman adet bitiminin hemen sonrasıdır. İşlem öncesinde, doktor tarafından istenen tetkiklerin doğru bir şekilde yapılması gerekir. İşlem yapılacağı gün hastanın aç ve susuz olması istenmektedir. İşlem sırasında rahim ağzının kolay açılabilmesi için, işlemden 2-3 saat önce vajinaya ilaç konulması veya bir gece önceden ilaç içmesi gerekebilmektedir. Bu gerekli görülen hastalara, doktor tarafından bildirilen bir durumdur. Histeroskopi işlemi toplamda 10-30 dakika süren bir işlemdir. İşlem sırasında hekimin ve hastanın ortak tercihine göre lokal veya genel anestezi tercih edilmektedir. Fakat genellikle hafif genel anestezi bu işlem için tercih edilir. İşlem sonrasında kişilerde hafif ağrı, kanama ve sık idrara çıkma durumu oldukça normal kabul edilir. Histeroskopi işlemi sırasında, rahim dışının da gözlenmesi ve tedavi edilmesi gerekiyor ise Laparoskopi işlemi de uygulanabilmektedir. Laparoskopi işlemi, özel trokar yardımıyla karından küçük delikler açılarak içeriye gaz verilmesi ve karın içinin net bir şekilde gözlenmesidir.

Histeroskopi İşlemi Sonrası

Histeroskopi işlemi, kısa süren ve oldukça kolay bir işlemdir. Bu yüzden işlem sonrasında hastalar biraz dinlendirildikten sonra evine gönderilirler. Fakat Histeroskopi ile aynı anda Laparoskopi de uygulanmış ise, hastanın 1 gece hastanede izlenmesi istenmektedir. Laparoskopi işlemi sonrası, hastaların omuz ve diyafram bölgelerinde bıçak batması şeklinde ağrı hissetmeleri normaldir. Bunun nedeni operasyon sırasında verilen gazdan kaynaklanır ve genellikle birkaç gün içerisinde geçmesi beklenir. Bir haftalık süreçte hastaların mide bulantısı ve ağrı hissetmeleri olağandır. Verilen ağrı kesicilerle bu aza indirgenir. Buna ek olarak vajinal kanama meydana gelebilmektedir.

Histeroskopi yöntemi ile birçok kadın hastalığına kolay ve hızlı bir şekilde tanı konulmaktadır. Tanı ile birlikte tedaviye de olanak sağlayan Histeroskopi yöntemi ile hastalar daha hızlı iyileşmekte ve sorunlarına kısa zamanda çözüm bulmaktadır. Yöntemin hiçbir yan etkisinin bulunmaması da sık tercih edilme nedenleri arasında yer almaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cinsel Sağlık İçin Genital Hijyen Şart
Türkiye’de Cinsellik Kadını Hasta Ediyor
Tüp Bebek Tedavisi