Histeroskopi Yöntemi

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile tanı ve tedavi yöntemlerinde büyük gelişmeler yaşanmış ve bu süreç çok daha konforlu hale gelmiştir. Bununla birlikte özellikle jinekoloji alanında da özellikle rahim içerisi ve rahim ağzının ayrıntılı bir şekilde kontrol edilmesi ve izlenmesi için histeroskopi uygulaması gerçekleştirilmektedir. 

Histeroskopi Nedir?

Histeroskopi; jinekoloji alanında kullanılan; rahim içerisini ve rahim ağzını vajinal yoldan muayene edilmesini sağlayan teknolojik özellikli bir cihazdır. Bu cihaz hem tanı hem de tedavi amacıyla kullanılabikmektedir. Genellikle doğum ya da kürtaj sonrasında rahim içerisini kontrol etmede kullanılan histeroskopi, aynı zamanda doğumsal problemlerin tedavisinde de kullanılmaktadır. Histeroskopi uygulaması jinekoloji uzmanları tarafından gerçekleştirilmekte ve gerektiği durumlarda bu işlem sırasında hastaya lokal ya da genel anestezi uygulaması da yapılabilmmektedir. 

Tanısal Histeroskopi Nedir?

Tanısal histeroskopi uygulamasında genellikle anestezi uygulamasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Genellikle rahim içerisinde bulunan travmatik zedelenmeler, polipler, rahim içi yapışıklıkları, submukoz myomlar, doğumsa rahim anomalileri ve bunların yanı sıra kısırlık ya da tekrarlayan düşük problemlerinde uygulanmaktadır. 

Tanısal histeroskopide; rahim ağzı genişletilerek servikal kanal yolu ile ışık yardımı ile rahim içi boşluğuna gönderilmektedir. Rahim içinin ayrıntılı bir şekilde incelenmesi için karbondioksit gazı ile özel sıvılar kullanılmaktadır. 

Histeroskopi Nasıl Yapılır?

Histeroskopi işlemi tanısal ve operatif olarak iki farklı amaç ve iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Bu uygulamalar sırasında hasta muayene masasına yatırılarak rahim ağzı genişletilir. Bu işlem sırasında kullanılan ekipmanların ve uygulamanın gerçekleştirileceği kliniğin sterilizasyonunun nitelikli bir şekilde oluşturulması gerekmektedir. Böylece herhangi bir enfeksiyon durumu önlenebilmektedir.

Histeroskop rahm içine servikal kanal yolu ile gönderilir ve bu sırada rahim boşluğuna görüntülemeye yardımcı olacak özel sıvı ve karbondioksit verilmektedir. Rahim kanaması olan kadınlarda, rahimde anatomik bozukluğu bulunan kadınlarda bu inceleme uygulanarak tanı konulabilmektedir. Aynı zamanda rahim içerisinde problemlerin tedavisi sırasında da operatif histeroskopi uygulaması gerçekleştirilmektedir. 

Histeroskopi Neden Yapılır?

Histerosopi jinekolojik muayene sırasında rahim içerisinde bulunan problemlerin tespiti, rahim içerisinde genellikle doğumsal anomalilerin tedavisi amacı ile uygulanmaktadır. Histeroskopi uygulamasına ihtiyaç duyulacak faktörler şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Rahim içerisindeki doğumsal anomaliler

- Submukoz myomlar

- Polipler

- Anormal yaşanan vajinal kanamalar

- Rahim içerisinde yapışıklıkları açılması

- Rahim içerisindeki septumların değerlendirilmesi

Histeroskopi Ameliyatı

Histeroskopi operatif amaç ile uygulandığında bu işlem ameliyathanede uygulanmaktadır. Genel anestezi altında gerçekleştirilen histeroskopi ameliyatı oldukça riskli bir uygulamadır. Bu nedenle mutlaka alanında uzman doktorlar tarafından nitelikli cihazlar ile uygulanmalıdır

 Histeroskopi ameliyatının risk faktörleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

- İşlem sırasında rahim içerisinde verilen sıvının ve karbondioksit gazının alerjik reaksiyona neden olması

- Rahim içerisinde yırtılmalara ya da travmalara sebep olunması

- Anesteziye bağlı oluşabilecek problemler

- Akciğerlerde sıvı birikmesi 

- Solunum problemleri yaşanması

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kilo Vermek Doğurganlığı Artırıyor!
idrar kaçırma
histeroskopi